Počítače u předškolních dětí: dobrý sluha, ale zlý pán

O důležitosti počítačové gramotnosti nelze pochybovat. Uplynulý pandemický rok byl důkazem, že bez alespoň základní znalosti práce s informačními technologiemi se nehneme z místa. Budoucnost zjevně patří počítačům, mnoho rodičů si ale klade otázku, kdy je pravý čas představit tyto přístroje svým dětem.

Správný čas? Ani brzy, ani pozdě

Pepo! Ty popleto!

Na konkrétním věku, který je ideální pro seznámení dítěte s technologiemi, se odborníci neshodnou. V otázce příliš brzkého seznamování dítěte s PC či mobilem jsou však zajedno: děti do tří let k počítači nepatří. Nemusíte si vyčítat občasné pouštění videí nebo her na mo

bilu, nemělo by ale v žádném případě být pravidlem.

Zhruba ve čtyřech letech je možné dítěti kontrolovaně pouštět (nejlépe edukativní) hry a výukové programy. Ty mohou dítě rozvíjet a vzdělávat, vždy je ale nutné dodržet přiměřený časový limit pro tuto aktivitu, samozřejmostí je také dohled nad obsahem: to platí zejména v případě, že dětem pouštíte videa na YouTube.

Ať už je vašemu potomkovi pět, osm nebo třináct, volný čas by měl trávit především pohybem, učením se a sociální interakcí, a to zejména pokud se k tabletu či počítači dostane i ve školce nebo škole. Zpozorněte, pokud v souvislosti s používáním informačních technologií pozorujete u svých dětí zvýšenou agresivitu nebo známky závislosti.

PC kromě mozku ovlivňuje i oči

Při správném používání počítače si předškolní děti mohou procvičit mozek a získat nové dovednosti, pro jejich zdraví informační technologie žádné výhody nepřinášejí, spíše naopak. Kromě nesprávného držení těla může vysedávání před monitorem způsobovat únavu očí či jejich poškození.

Modré světlo vycházející z obrazovek i displejů navíc blokuje tvorbu melatoninu, což je hormon, který ovlivňuje kvalitu spánku. Zejména u dětí je tedy nutné dbát na to, aby vypnuly počítač alespoň hodinu a půl před tím, než jdou spát. A vzali do ruky nejlépe knihu.

Jestliže je z nějakého důvodu nutné, aby dítě trávilo na počítači více než půl hodiny denně, je třeba myslet na protažení těla a procvičení očí: každých dvacet minut zařaďte dvacetivteřinovou pauzu, během které motivujte dítě upírat zrak do dálky. Stejné cvičení mohou při práci na PC nebo sledování mobilu dělat i dospělí.

Jak zabavit děti při toulkách přírodou? Vyzkoušejte některou z těchto méně známých her

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.