Počítače u předškolních dětí: dobrý sluha, ale zlý pán

O důležitosti počítačové gramotnosti nelze pochybovat. Uplynulý pandemický rok byl důkazem, že bez alespoň základní znalosti práce s informačními technologiemi se nehneme z místa. Budoucnost zjevně patří počítačům, mnoho rodičů si ale klade otázku, kdy je pravý čas představit tyto přístroje svým dětem.

Správný čas? Ani brzy, ani pozdě

Cel� den s Peppou - Samolepkov� kn�?kaNa konkrétním věku, který je ideální pro seznámení dítěte s technologiemi, se odborníci neshodnou. V otázce příliš brzkého seznamování dítěte s PC či mobilem jsou však zajedno: děti do tří let k počítači nepatří. Nemusíte si vyčítat občasné pouštění videí nebo her na mobilu, nemělo by ale v žádném případě být pravidlem.

Zhruba ve čtyřech letech je možné dítěti kontrolovaně pouštět (nejlépe edukativní) hry a výukové programy. Ty mohou dítě rozvíjet a vzdělávat, vždy je ale nutné dodržet přiměřený časový limit pro tuto aktivitu, samozřejmostí je také dohled nad obsahem: to platí zejména v případě, že dětem pouštíte videa na YouTube.

Ať už je vašemu potomkovi pět, osm nebo třináct, volný čas by měl trávit především pohybem, učením se a sociální interakcí, a to zejména pokud se k tabletu či počítači dostane i ve školce nebo škole. Zpozorněte, pokud v souvislosti s používáním informačních technologií pozorujete u svých dětí zvýšenou agresivitu nebo známky závislosti.

PC kromě mozku ovlivňuje i oči

Kouzeln� t?�da - Zuzana Posp�?ilov�Při správném používání počítače si předškolní děti mohou procvičit mozek a získat nové dovednosti, pro jejich zdraví informační technologie žádné výhody nepřinášejí, spíše naopak. Kromě nesprávného držení těla může vysedávání před monitorem způsobovat únavu očí či jejich poškození.

Modré světlo vycházející z obrazovek i displejů navíc blokuje tvorbu melatoninu, což je hormon, který ovlivňuje kvalitu spánku. Zejména u dětí je tedy nutné dbát na to, aby vypnuly počítač alespoň hodinu a půl před tím, než jdou spát. A vzali do ruky nejlépe knihu.

Jestliže je z nějakého důvodu nutné, aby dítě trávilo na počítači více než půl hodiny denně, je třeba myslet na protažení těla a procvičení očí: každých dvacet minut zařaďte dvacetivteřinovou pauzu, během které motivujte dítě upírat zrak do dálky. Stejné cvičení mohou při práci na PC nebo sledování mobilu dělat i dospělí.

Jak zabavit děti při toulkách přírodou? Vyzkoušejte některou z těchto méně známých her

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.