Uspávací rituály u dětí nepodceňujte

Většina rodičů se nemůže dočkat večera, kdy konečně přichází doba, během které dítka ulehají do postele a po celodenní rozvernosti usínají. I když se na tuhle dobu většina z nás těší, bohužel ne všichni dbáme na uspávací rituály – a to je špatně.

Možná si to neuvědomujete, nebo si dokonce myslíte, že na nějakých rituálech vůbec nezáleží, ale jakýsi řád v uspávání a večerním procesu je pro děti hodně důležitý. A to již od narození. Proč byste měli dbát na pravidelnost? A v čem uspávací rituály dětem prospívají? To všechno se dozvíte v následujících řádcích!

Rostou zoubky? Zkuste olejíček Jakoubek od Nobilis Tilia.

Každé dítě je jiné

Hned na začátek nutno dodat, že každé dítě je jiné, což vám určitě nemusíme říkat dvakrát – možná jste si sami všimli nejrůznějších odlišností vašich dětí od těch ostatních. Proto platí, že na každé dítko platí něco trochu jiného a každá ratolest bude potřebovat něco trochu odlišného.

koupání miminek Co se uspávacího rituálu týče, platí, že čím dříve jej dítěti nastavíte, tím rychleji si na něho zvykne a tím dříve mu jeho dodržování přijde naprosto normální – jinak řečeno automatické.

Pokud jste toho názoru, že malým dětem – tím máme na mysli kojence a batolata – nemá cenu cokoli nastavovat, protože z toho stejně nemají rozum, pletete se. I nejmenší děti dokážou svým způsobem chápat, že teď přijde koupání, teď mazání olejíčkem, teď večeře a potom ukolébavka, pusinka a jde se spinkat.

Pro zdravé mytí vašeho miminka doporučujeme Eco Cosmetics Baby Dětský šampon a sprchový gel, který ochrání pokožku před vysoušením a podrážděním a vlásky důkladně umyje. Nakupujte na Econea.cz

Každý den stejně? Nebude to nuda!

Myslíte si, že když budete dítko večer vést k neustále stejnému režimu, bude to pro něho brzy nuda? Že vaši snahu začne ze stereotypu sabotovat? Že začne dělat naschvály a bude se dožadovat změny?

Omyl! Je to vlastně spíše naopak. Děti potřebují řád a to nejen v uspávání, ale ve svém životě celkově. Jen je potřeba svému dítěti naslouchat a najít tu ideální cestu, kterou se společně vydáte.

Nemusíte se proto bát, že i když bude každý den stejný, dítě to začne nudit. I vám by určitě bylo příjemnější, pokud byste věděli, co bude následovat a co vás čeká. I děti jsou jistější a svým způsobem klidnější.

Jak své dítě uspáváte?

Jakým způsobem uspáváte své dítě? Věřte nebo ne, ale těch technik, které rodiče vyzkouší ve snaze uvést dítko do světa snění, je opravdu nespočet. Někdo musí miminko chovat tak dlouho, dokud konečně nezavře očička. Jiný s dítětem tak dlouho leží v posteli, dokud neusne – přičemž se kolikrát stane, že se o rodiče spánek pokouší daleko dříve, nežli o jejich dítě.

Pokud máte s dítětem způsob, který vyhovuje vám oběma, a uspáváním nestrávíte dvě hodiny, přičemž hodinu a půl byste byli nuceni poslouchat dětský pláč, nářky a vztekání se, pak není potřeba nic měnit. Naopak pokud je pro vás uspávání noční můra, které se už od rána děsíte, pak byste se měli zamyslet nad tím, jestli není potřeba nějaká změna. Někdy stačí i maličkost.

Je vaše dítě „šikulka“? aneb jak správně chválit děti

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.