Kdy začít u dětí s angličtinou?

Určitě si všichni pamatujeme na ne moc zábavné hodiny angličtiny ve škole. Dnes už se ale děti učí trochu jinak, většinou se s cizím jazykem setkají ve třetí třídě. Výjimkou ale nejsou ani jazykové kroužky ve školkách. Nebudou mít školkové děti v jazycích zmatek? Nebo je pravda, že čím dřív začnou, tím líp a ušetří si pak práci ve škole? 

Začít brzy? ANO!

Malé děti nasávají vše, co se kolem nich děje, jako houby. Nebudou se ptát, proč se musí učit něco nového. Je to pro ně zábava a přirozená věc. A to je dobré využít. Když si děti zvyknou poslouchat i jiné jazyky než češtinu, přijde jim to normální a budou chtít rozumět. Máte obavy, aby jazyky nemíchaly? Mozek v tomto funguje perfektně a jazyky od sebe oddělí. Bilingvní děti, tedy děti, které mluví dvěma jazyky, zvládají tyto jazyky rozlišovat a používat. Průměrně jim trvá o něco déle, než začnou mluvit, ale později se nijak neodlišují od svých vrstevníků, kteří používají jen jeden jazyk.

bezva maminka_econea_sleva

Jak na to, pokud vy anglicky nemluvíte?

V době internetu není problém děti obklopit angličtinou. Pouštějte jim anglické pohádky místo českých. Zpívejte si s nimi jednoduché anglické písničky, skvělý je youtube kanál Super Simple Songs nebo Coco Melon, kde najdete písničky ve formě karaoke i s textem. Naučte se pár jednoduchých říkanek doprovázených pohybem. Nebojte se využít kroužku ve školce, tyto hrátky s angličtinou jsou opravdu o hraní. Děti si je užívají a pyšně předvádí rodičům, co nového se naučily.

Mám na dítě mluvit stále anglicky?

Může vás napadnout, že byste mohla s dítětem komunikovat jen v angličtině. Tak se přece naučí nejvíc a navíc přirozeně, ne? Na toto pozor. Je potřeba si uvědomit, že krom výhod má tato praxe i nevýhody. Obecně převládá názor, že je dobré, aby dítě mělo zafixovanou osobu s jejím jazykem. Například maminka mluví jen česky, tatínek jen anglicky, tedy i před známými, u lékaře, na návštěvě u babičky. Pokud si na tento náročný model netroufáte, zkuste si v okolí najít maminku cizinku nebo kroužek angličtiny pro rodiče s dětmi a mluvení tak přenést na jinou osobu.

Mohlo by vás zajímat: Jak si užít Stockholm s dětmi

Co ještě?

I u nás už se dají koupit deskové hry, které podporují rozvoj cizích jazyků u dětí. Jednoduché hry, které zvládnou děti už od 3 let, najdete například u Orchard toys, ale velký výběr je i v obchodech Flying Tiger. Zkuste se podívat kolem sebe. Většinu činností, které s dětmi provádíte, můžete překlopit do angličtiny. Hrajte si pexeso a pojmenovávejte obrázky anglicky. Vyválejte si z plastelíny různé tvary nebo zvířátka – dejte jim jméno, procvičujte barvy nebo slovesa. 

Skvělé jsou i anglické knížky, které si můžete s dětmi společně číst. Nádherné ilustrace a jednoduché texty najdete například v knížkách anglického nakladatelství Usborne. I v knihkupectví se dají sehnat pracovní sešity na procvičování.

Je to k něčemu?

Až uvidíte, že se děti nebojí mluvit ani s cizinci třeba na dovolené, budete pyšní na sebe i na ně. Podporujete děti v tom, aby se nebály učit. Ukazujete jim, že učení je zábava a vytváříte jim tak pozitivní vztah k cizímu jazyku. Až se s ním potkají ve škole, nebude to jen nudná angličtina, ale budou vědět, proč se ji učí. Otevíráte svým dětem vrátka do světa a to je skvělé. Nebojte se a pusťte se do toho. Můžete tento čas využít i jako váš osobní rozvoj a učit se zároveň s dětmi. Sblíží vás to a nikdy nevíte, kdy se vám bude cizí jazyk hodit.

8 důvodů, proč cestovat s dětmi

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.