8 důvodů, proč cestovat s dětmi

Jako bezdětná jste bývala cestovatelka, která chtěla objevovat svět a zažívat dobrodružství, ale obáváte se, že cestování budete muset s dětmi pověsit na hřebík? Rádi bychom vás přesvědčili, že tomu tak být nemusí a řekneme vám důvody a výhody, proč se vydat s dětmi na cestu bez obav.

Šťastná máma = šťastné dítě

Toto rčení jste určitě v životě už několikrát zaslechla a spousta maminek se spokojenými dětmi vám dá jistě za pravdu. Když maminka může dělat to, co jí baví, je pozitivně naladěná a svou náladu přenáší i na své děti. Když jste před dětmi ráda jezdila na chalupu, vydejte se tam i s miminkem. Pokud vám dělá radost něco jiného, nepřestávejte se tomu věnovat. To, že máte miminko neznamená, že musíte celý svůj život přizpůsobit pouze jemu.

Poznáte více sama sebe i své dítě

To se týká nejen cestování s dítětem, ale cestování vůbec. Člověk na cestě pozná své vlastní limity, hranice své komfortní zóny a naučí se řešit problémy, které by doma řešit nemusel. Když k sobě přiberete malého parťáka, zjistíte, jak můžete fungovat jako tým a jaký ten maličký človíček doopravdy je.

Rodina tráví čas pohromadě a zažívá společná dobrodružství

V dnešní zrychlené době, kdy mnoho rodičů upřednostňuje kariéru a děti tak tráví značnou část svého dne ve škole nebo školce, je cestování úžasným časem, kdy je celá rodina pohromadě. Společně tak můžete zažívat spoustu nečekaných situací, které se třeba mohou zdát nepříjemné, ale jistě na ně s odstupem času budete vzpomínat s úsměvem ve tváři.

Mohlo by se vám hodit: Termolahev: V létě udrží nápoj chladný a osvěžující, a v zimě naopak horký a vás příjemně zahřeje.

Dítě se učí cizí jazyk v přirozeném prostředí

Motivace k učení cizího jazyka je na cestách obrovská. Nikdo si nechce připadat jako hlupák, že se s ostatními nedomluví. Dokud ale dítě nevycestuje, nemá tak významný důvod, proč se cizí jazyk učit.

Vnímá kulturní rozdíly a vidí, že se v jiných částech světa žije jinak

Cestování za hranice naší země může být pro děti výbornou lekcí, když na vlastní oči uvidí, jak rozdílné podmínky pro život děti v jiných zemích mají. Největší rozdíl je samozřejmě zřetelný v chudších zemích. Není ale potřeba jezdit do slumu v Africe, aby děti viděly, jak se žije jinde.

Učí se přizpůsobit změnám

Když cestujete, ne vždy vychází vše podle plánu. Nejen toho vašeho, ale i dítě může mít nějaká očekávání, která nemusí vyjít. To ho učí, že ne vždy musí být po jeho a že se problémy musí vyřešit společně.

Naučí se, jak se chovat na cestách

Dítě se také naučí respektovat pravidla, která určité situace a místa přinášejí (v restauraci, kostele či muzeu). Setkává se s jinými kulturami, náboženstvími a specifickými zvyky, kterým je třeba se přizpůsobit.

Cestování probouzí v člověku touhu poznávat a učit se

Nejezdíme s rodinou na výlety s průvodcem. Nemám ráda velké organizované skupiny, kdy se stále na někoho čeká, a proto je pro nás ideální individuální turistika. Můžeme si nastudovat nebo vygooglit sami všechno, co nás opravdu zajímá. Na cestě nás napadá spousta otázek, které si můžeme vyhledávat a tím si rozšiřovat svoje obzory a vědomosti.

Jak pravil moudrý Jan Werich: ,, Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.“

Tak kam vycestujete s dětmi vy? Napište nám do komentáře.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Sylva Vojtíšková

Sylva Vojtíšková

Jsem máma dvou malých dětí, učitelka ve výslužbě, která miluje cestování a poznávání nových míst. Abych mohla inspirovala ostatní, píši o tom blog (www.rodinacestuje.cz).