Kdy je dítě připravené na nočník a jak postupovat

Váháte, kdy začít vaše batole učit na nočník? Posazování děťátka na nočník od chvíle, kdy se poprvé udrží v sedu, je naštěstí už přežitkem. Odplenkování v roce věku je v dnešní době spíše raritou než normou, i když se nás někdy maminky a babičky snaží v dobré víře přesvědčit o opaku. Psychologové se shodují, že děti jsou na tento velký krok připraveny nejdříve v 18 měsících, ale spíše později.

tréninkové kalhotky na nočníkKdy tedy začít?

Jak už tomu s dětmi bývá, univerzální odpověď neexistuje. Pokud vaše miminko neprotestuje, můžete mu nočník pořídit ve chvíli, kdy samostatně sedí. V tomto věku ale ještě nedokáže svoje vylučování ovládat, takže pokud se vám podaří něco zachytit, půjde spíše o náhodu než vědomé splnění vaší žádosti. Seznámí se ale s novým předmětem a postupem času se mu nočník spojí s vylučováním a následným máminým jásotem. Jestliže ale dítě pláče a na nočník nechce, nenuťte ho a počkejte, až dozraje.

Jak poznám, že nastal čas?

Děti připravené k odplenkování často vysílají jednotné signály:

  • mohou plakat v mokré pleně,
  • vydrží díky zvýšené kapacitě močového měchýře i tři hodiny suché,
  • schovávají se při konání potřeby do kouta,
  • sundávají si plenu,
  • hlásí každé e-e a
  • projevují zájem o dětský nočník.

Pokud vaše dítě splňuje jeden nebo více z uvedených bodů, můžete ho začít seznamovat s nočníkem.

Jak naučit dítě na nočník?

Nejprve je nutné batole s nočníkem opatrně seznámit. Některé větší děti chtějí rovnou na WC s redukcí, u chlapečků můžete vyzkoušet i dětský pisoár. Na začátku je potřeba hodně trpělivosti, prohlížejte u sezení na nočníku knížky, motivujte například lepením nálepek, spodním prádlem s oblíbenými hrdiny, chvalte každý úspěch a nedramatizujte neúspěch. Počkejte si na teplejší počasí, pak nejprve odeberte plenu na pobyt doma, následně venku, na konec si nechejte plenu na spaní. Plenka na den je v pořádku přibližně do tří let, netlačte tedy na pilu, vyhnete se tak zbytečnému stresu na obou frontách.

3 zásady, jak chránit děti před sluníčkem

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.