Když se budoucí maminky připravují na porod, hlavou jim probíhá mnoho věcí – jak to bude celé probíhat, jak moc to bude bolet či kolik hodin porod potrvá. K tomu všemu se ještě přidávají myšlenky na samotnou polohu při porodu, kdy se rodičky ptají sami sebe, jaká poloha pro ně bude tou nejlepší.
Porod je složitý proces, o tom určitě nemusí být sporu. U každé ženy probíhá jinak, takže i poloha vhodná pro příchod miminka na svět může být u každé maminky jiná. Je ale logické, že se možná i vy zajímáte, v jaké poloze by bylo nejlepší rodit. Chcete vědět, jaká poloha vám porod usnadní a jestli existuje nějaká, která jej třeba dokáže i urychlit.
Doporučujeme pít předporodní čaj pro nastávající maminky. Vyzkoušejte ho.
Neexistuje jedna univerzální a nejlepší poloha
Hned na začátek bychom rádi zmínili, že neexistuje jedna poloha, o které by se dalo říci, že je ze všech nejlepší. Souvisí to s tím, co jsme zmínili před chvíli – každý porod probíhá jinak. Každá maminka příchod svého miminka na svět vnímá a prožívá odlišně. Z toho důvodu bude každé z nich vyhovovat něco jiného. Platí, že co vyhovuje jedné, nemusí nutně sednout druhé a naopak.
Drtivá většina žen u porodu vyzkouší vícero poloh. Zvláště rodičky, které rodí mnoho hodin, nemohou vydržet celou dobu v jedné jediné poloze. Takže je dle potřeby střídají a snaží se sami sobě nějak ulevit.
Zároveň ale musíme dodat, že zatímco některé polohy skutečně mají tendence ženám při porodu ulevit nebo dokonce porod uspíšit, jiné jim naopak mohou uškodit nebo prodloužit průchod miminka porodními cestami.
Nejčastější polohy při porodu
I když neexistuje jedna jediná poloha, o které by se dalo říci, že je nejlepší, existuje jakýsi pomyslný seznam nejčastějších poloh. My se nyní společně na tyto polohy podíváme a něco málo si o nich řekneme.
Poloha v polosedě
Asi nejčastější polohou vůbec je ta, při které rodička sedí v tzv. polosedě. To znamená, že ani neleží přímo na zádech, ani nesedí v ostrém úhlu.
Při této poloze platí, že čím kolmější polohu maminka zaujme, tím více na miminko procházející porodními cestami působí síla gravitace. Miminko rychleji oněmi cestami klesá dolů a tím rychleji může porod proběhnout. Výhodou této polohy je fakt, že si při ní maminka může chytit nohy pod koleny a zvýšit tak sílu při samotném tlačení.
Poloha ve dřepu
Jestli nějaká poloha může skutečně pomoci miminku ve snazším průchodu porodními cestami, pak je to ta, při které maminka tzv. dřepí. Nutno dodat, že v této poloze nesmí rodící maminka zůstat příliš dlouhou dobu, protože je zde velké riziko, že dojde k otoku rodidel a jejich poranění. To je velmi nepříjemné, ale především značně bolestivé.
Poloha ve stoje v předklonu
Do třetice všeho dobrého zmíníme polohu, při které rodička stojí v předklonu. V této poloze se mohou snáze opřít třeba o zeď, případně o žebřiny, které často bývají součástí porodního sálu.
Výhodou je, že v této poloze mohou pohodlně pohybovat pánví. To jim může pomoci ulevit si od bolesti a zároveň tak napomáhají miminku v rotaci i sestupu porodními cestami.
Olej po porodu Nobilis Tilia zlepšuje elasticitu pokožky po porodu. Vyzkoušejte ho.