Proč předčítat dětem odmalinka? Máme pro vás krásné knihy

Svět fantazie, imaginace, příběhů, dobrodružství, humoru, ponaučení a kouzelných postav. Knihy otevírají dveře poznání a pomáhají objevit neobjevené nejen dospělému, ale především dětem. Dětem příběhy ukazují nový svět a nejen to. Jaký vliv má předčítání na malého nečtenáře? A jak mu to prospěje do budoucna? Pozvěte vaše děti do pohádkového světa a rozvíjejte ho. Zapojte se do naší soutěže a získejte krásné knihy pro nejmenší.

Začínáme s knihou

I když dítě ještě zpočátku neví, co to kniha je a o čem čtete, už od půl roku to má pro něj značný přínos. Utváří a upevňuje se vztah nejen s knihou, ale především s vámi. Děti chtějí slyšet hlas maminky, a to je pro ně v tom nejmenší věku nenahraditelné. Začněte se čtením a prohlížením knihy co nejdříve a čtěte kdykoliv, kdy je vhodná situace. Při cestování vlakem, při čekání u lékaře, před spaním.

Čtení jako rituál

Společná chvilka maminky a dítěte. Udělejte si z téhle chvilky udělat pravidelný rituál před spaním a vzít k tomu knihu a hezkým dětským příběhem ukolébat děťátko až ke spánku. Takto strávený čas se vám v pozitivním vrátí a má velký význam. Při čtení se dítě zklidní a podpoříte tak lepší usínání a kvalitnější spánek po celou noc.

Čtení dětem nahlas si žádá trénink. Důležité je správné tempo a artikulace s dobrou intonací, aby malého posluchače zaujalo. Když zpomalíte čtení, ztlumíte hlas nebo uděláte dramatickou pauzu, dítě bude hltat každé vaše slovo. Vhodné je zapojit do této činnosti i tatínky.

Co dětem přináší předčítání?

Čtením předáváte vaší ratolesti nové informace, které si zpracovává a rozvíjí tím svou představivost. Také podporujete současně jeho vnímání. Dítě získává nové znalosti, trénuje si paměť a soustředění. Tím, že mu čteme a současně ukazujete na obrázky, seznamujete budoucího čtenáře s novými slovy, rozvíjíte jeho slovní zásobu a řeč.

Děti si často oblíbí knihu a chtějí ji číst a poslouchat stále dokola. Tento stereotyp je pro dítě přirozený, proto mu vyjděte vstříc. S největší pravděpodobností v příběhu objeví pokaždé něco nového a zajímavého.

Začnete-li dítěti předčítat v brzkém věku, tím lépe. Zprvu se jedná o knihy s obrázky, leporela, říkanky a knihy rozvíjející smysly. Dítě si začne vytvářet vztah ke knize a v pozdějším věku se naučí, že se může uchýlit ke čtení kdykoliv, kdy bude mít dlouhou chvíli a tím předejdete tomu, že se bude nudit a trávit čas u televize. Také to bude mít velmi pozitivní dopad na jeho školní úspěch.

Tak si najděte čas, udělejte si společnou chvilku a užijte si klidné uspávací večery s vaším malým posluchačem a dobrou knihou.

Zasoutěžte si s námi

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský jsme pro vás připravili soutěž o knihy pro nejmenší. 8 výherců získá 2 krásné knihy: Česká říkadla a Pozor na příšerky. Stačí odpovědět na naše jednoduché soutěžní otázky níže a mít štěstí při závěrečném losování. Soutěž probíhá do pondělí 17.6.2019 (včetně). Následně bude vylosováno osm šťastných výherců.

Soutěž byla ukončena, děkujeme za váš zájem.

Vylosovali jsme výherce, kteří získávají 2 krásné knihy:  Česká říkadla a Pozor na příšerky

safarmil
vencel
hana.p
burr
musildav
fabola
lockupik
helamacik

Gratulujeme!

Děkujeme za spolupráci knihkupectví Knihy Dobrovský.

Soutěž byla zařazena do největšího českého katalogu soutěží o ceny České-soutěže.cz.
Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR – Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Vystudovala jsem střední pedagogickou školu a získala vysokoškolské vzdělání v oboru pedagogika, pedagogika volného času a speciální pedagogika. Praktické zkušenosti jsem získala v mateřské škole a na základní škole, kde jsem působila jako učitelka 1. stupně, pedagog volného času a speciální pedagog. Dlouhodobě se zajímám o výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých a jsem maminkou holčičky Viktorky.