Výskyt alergických onemocnění stále stoupá. Jen za posledních 20 let se počet alergiků zdvojnásobil a podle předpovědi vědců bude alergiemi zanedlouho trpět polovina Evropanů. Proč jsou alergická onemocnění na vzestupu a má na tom podíl změna našeho životního stylu? Můžeme alergiím předcházet? A pokud ano, jak?
Co je alergie a jaké jsou její příčiny?
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké – od banální rýmy, přes reakce kůže až po anafylaktický šok, který může končit smrtí.
Za nadměrným výskytem alergií stojí mimo jiné větší množství cizorodých a nepřirozených prvků v našem okolí. Životní prostředí je stále více znečištěné a náš organismus je nucen vyrovnávat se se stále větším náporem škodlivin.
Nutno podotknout, že stravou a životním stylem tělu často nepomáháme. Jíme více konzervovaných a uměle zpracovaných potravin, které obsahují příliš přídavných látek. Právě ty mohou být také spouštěčem alergie. V neposlední řadě užíváme více léků, často už od raného dětství.
Za zvýšený výskyt alergií mohou také dědičné dispozice, nedostatek pohybu, obezita, pobyt v uzavřených místnostech nebo častá hygiena.
Všechny tyto faktory mohou vést k oslabení a podráždění imunitního systému, který začíná reagovat alergicky i na podněty, na které by za normálních okolností alergicky nereagoval.
Život v přepychu, danajský dar
Není překvapením, že podle údajů Světové zdravotnické organizace jsou alergická onemocnění problémem převážně vyspělých společností. Nezdravé stravování, život ve městech a přehnaná čistota jsou výdobytkem spíše civilizovanějších národů. Na první pohled sice žijeme ve zdánlivě dokonalém světě, ale postupně se odkláníme od přirozenosti a trpíme nemocemi.
Odpověď nejen na alergická onemocnění se přitom nachází na tom nejobyčejnějším místě – v přírodě. Jak nám mohou v případě alergií buď preventivně nebo léčebně pomoci přírodní prostředky, hlavně byliny?
Mocná síla bylin
Byliny, bylinné tinktury a gemmoterapeutika jsou při léčbě nebo prevenci alergií nezpochybnitelně nápomocné. Na co je třeba se zaměřit a po čem sáhnout?
- Detoxikace jater
Ke zlepšení stavu alergií je třeba organismus pročistit, a to hlavně játra. Zde je na místě zvolit bylinné tinktury z měsíčku, ostropestřce, maralího kořene, schizandry nebo gemmoterapeutika z pupenů jalovce, rozmarýnu a žita.
- Prevence plísní
https://nadeje-byliny.eu/
Další příčinou alergií mohou být plísně. Vhodné jsou tinktury z houbičky penízovky a semen grepu. Mimořádné antibiotické a protiplísňové působení má i česnek, nejlépe česnek setý ve spojení s česnekem medvědím.
- Uvolnění dýchacích cest
Při dýchacích projevech alergií je účinným prostředkem tinktura z žampionu, která působí jako antibiotikum. K ní je třeba zařadit čisticí prostředek, v tomto případě dub, který zároveň regeneruje sliznice.
- Léčba ekzémů
Zde je vhodné opět sáhnout po penízovce. Regeneruje slinivku, která řídí stav sliznic a pokožky a také pokožku čistí. Pro ošetření a zklidnění kůže jsou vhodné čtyřkvětá mast s bezem, lopuchový olej, popř. výluh z lopuchu do vlasů a psorikalis-mast.
Nezapomínejte také na celkové posílení imunity. Zde je nejlepším řešením gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu.
Nebojte se požádat o radu
Pokud nevíte, po čem konkrétně sáhnout, obraťte se na odborníky. Poradí vám tu nejlepší kombinaci bylin a navrhnou vám bylinnou kúru přesně pro váš problém. V kombinaci se zdravou stravou a pravidelným pohybem máte vysokou naději na zlepšení stavu alergií.