7 věcí, které musíte mít v cestovní lékárničce

Určitě to znáte. Vyrazíte si s rodinou na výlet nebo s dětmi na hřiště. Pohodu vám ale zkazí rozbité koleno nebo bodnutí hmyzem. V lepším případě to spraví pofoukání a zmrzlina, ale někdy nezbývá, než se vrátit domů a zranění ošetřit tam. Vybavte se na cesty tak, abyste všechny bolístky zvládli s úsměvem a v klidu a mohli pokračovat v dobrodružství.

Co by měla obsahovat cestovní lékarnička:

  1. Vhodná taštička na zip, kterou snadno přendáte z přebalovací tašky na kočárku do batohu, který si berete na výšlap. Ideální je taštička nepromokavá, aby obsah přežil i nějakou tu přeháňku. Jasné barvy jsou výhoda, když potřebujete lékárničku rychle najít v hlubinách vaší kabelky.
  2. Barevné náplasti různých velikostí, protože náplast s oblíbenou pohádkovou postavičkou dokáže spravit vše. Malé náplasti se vám budou hodit třeba na strhnutý nehet, velké čtverečky jsou ideální na odřená kolena
  3. Desinfekce na rány. Všichni si nejspíš pamatujeme děs, když se k našemu rozbitému kolenu blížili rodiče s lahvičkou peroxidu. Dnes už je výběr větší, proto  vybírejte desinfekci, která neštípe. Velmi praktická je aplikace ve spreji, my používáme Jodisol, který je k dostání i v praktické malé lahvičce.
  4. Repelent proti klíšťatům využijete nejen při výletech do přírody, ale třeba i při pikniku v parku. Posekaná tráva není zárukou toho, že si domů nedonesete nezvaného hosta. Repelentů je na výběr velké množství, vyberete si takový, který vám vyhovuje nejvíc. Pro malé děti jsou dobré domácí repelenty, který si namícháte do skleněné lahvičky s rozprašovačem. Oblíbené jsou i náramky na kotník, které ale hodně intenzivně voní, případně repelent ve spreji.
  5. Kleštičky na vyndání klíšťat. Když repelent nefunguje, nebo jste na něj zapomněli a přeci jen objevíte malého parazita, s vyndáním neotálejte. Pokud se klíště vyndá do 2 hodin od přisátí, riziko nákazy je minimální. Místo přisátí vydezinfikujte, klíště odstraňte a opět použijte desinfekci.
  6. Nejen v létě  u vody využijete opalovací krém. Pro děti od 6 měsíců do 1 roku se doporučují minerální opalovací krémy. SPF volte co nejvyšší, ideálně 50.  Velmi praktická jsou malá balení krémů, nebo vzorky v pytlíčku na jedno použití. Nezaberou moc místa a můžete je mít pořád po ruce. 
  7. Pro případ alergické reakce mějte po ruce antihistaminika v kapkách nebo mastičku. Použijete je při bodnutí hmyzem nebo uleví od příznaků alergické rýmy či vyrážky. Po poradě s lékařem se dají využít i v případě nevolnosti při cestování. Doporučuji Zyrtec nebo Fenistil. 

Toto je základ, který byste měli mít neustále po ruce. Podle aktuální situace nebo ročního období můžete přibalit další věci, například panthenol, náplasti na puchýře, oční kapky pro případ nečistoty v oku, mořskou vodu do nosu nebo léky, které vy nebo vaše děti aktuálně používáte. 

A jeden důležitý tip navíc. Hodí se mít v telefonu uložené číslo na toxikologické informační středisko nejen pro případy, kdy vaše zvídavá ratolest ochutná neznámou bobulku.

Jak správně vytáhnout klíště u dětí?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.