Jak podpořit imunitu u dětí?

Přestože se snažíte svoje dítě v chladných dnech oblékat dostatečně, tak vašeho drobečka občas potrápí viróza? Chcete prožít klidný podzim a zimu bez rýmy, ale nemůžete svou ratolest zbavit nudle u nosu? Zajímalo by vás, co můžete udělat pro obranyschopnost svých dětí? Pak se podívejte na několik jednoduchých kroků, které vám pomůžou vybudovat silnou imunitu.

Co nejvíce ohrožuje imunitu dětí?

Podle lékařů je největší hrozbou opakování té samé infekce, často i několikrát během jedné sezóny. Proto je důležité, abyste svého potomka dostatečně oblékali, aby neprochladl. Každou nemoc je třeba důkladně vyléčit a nepřecházet ji. Dalším faktorem, který ohrožuje imunitu u dětí, je časté předepisování antibiotik, jejichž nadměrné užívání zamezuje vzniku důležitých protilátek.

Mýdlo pro děti. Nezapomínejte na důsledné a správné mytí rukou.

Pokud už chodí vaše dítě do školky nebo školy, tak právě pobyt v dětském kolektivu představuje asi největší riziko nákazy některou z běžných virových onemocnění. Problémem je i to, že každá nemoc má různou inkubační dobu, během které rodič nemoc u dítěte nemusí poznat a nadále ho posílá do kolektivu, čímž nevědomky posílá nemoc dál.

Některé děti mohou nemoc přenášet bez toho, aniž by ony samy měly nějaké příznaky. Přenos na dalšího jedince pak záleží na tom, jak silnou imunitu má.

V neposlední řadě jsou i nezodpovědní rodiče, kteří nemoc bagatelizují a posílají své dítě do kolektivu bez ohledu na to, že jejich potomek může nakazit ostatní.

Tomu všemu můžeme předcházet, když budeme obranyschopnost svých dětí vědomě posilovat.

Jak na to?

  • Dopřejte svému dítěti vyváženou stravu, hodně syrové zeleniny, ovoce a luštěnin. Důležité jsou i rostlinné oleje. Nezapomínejte na přísun vitamínů – C, B a D, železa, zinku a selenu. Všechny tyto prvky jsou pro obranyschopnost zásadní a v období chřipek a nachlazení by se na ně ve stravě nemělo zapomínat.
  • Hygiena! Zvláště v tomto období je zásadní dbát na to, aby si děti myly ruce mýdlem kdykoli se vrátí z venku, po použití toalety, po hlazení zvířete nebo před jídlem. Čím časněji mytí rukou začnete s dětmi trénovat, tím jednodušeji se jim to zautomatizuje.
  • Důležitý je i kvalitní a dostatečný spánek. Zde platí, že čím je dítě mladší, tím více by mělo spát. A proč je vlastně spánek důležitý jako prevence onemocnění? Jedná se o nepostradatelný způsob regenerace lidského organismu, během něhož dochází k regeneraci a ozdravným procesům.
  • Pojďte ven! Díky pobytu na slunci získává náš organismus vitamín D. Nejen kvůli tomu je pobyt na čerstvém vzduchu důležitý. Pohyb, a to především ten pravidelný, má na obranyschopnost pozitivní vliv. Čerstvý vzduch také napomáhá prokrvení dýchacích cest i očních a ušních sliznic, tím znatelně zvyšuje jejich odolnost.

Pokud i přesto je vaše dítě nemocné každý měsíc a délka léčení překračuje týden, je třeba vše konzultovat s pediatrem. Nemusíte se však bát toho, že by váš potomek měl sníženou imunitu. Může to být souhra několika faktorů, například třeba i rizikový školkový věk dítěte a kontakt s větším množstvím virů a bakterií, než na které bylo z domova zvyklé.

Druhorozené děti mívají výhodu v tom, že se jejich imunitní systém adaptuje snáze, protože je jejich imunitní systém díky starším sourozencům lépe připraven.

Jak naučit děti mýt si ruce? Recenze: Yope Tekuté mýdlo

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Sylva Vojtíšková

Sylva Vojtíšková

Jsem máma dvou malých dětí, učitelka ve výslužbě, která miluje cestování a poznávání nových míst. Abych mohla inspirovala ostatní, píši o tom blog (www.rodinacestuje.cz).