Pár praktických tipů navíc, co s sebou do porodnice

Jdete do finále a vaše těhotenství se blíží ke konci. Výbavička i postýlka je nachystaná a teď je čas zaměřit se na vás. Kolem 37. týdne byste měla mít nachystanou tašku do porodnice, pro vás i vaše miminko. Doporučuje se mít dvě zavazadla. Menší pro vás na porodní pokoj a větší na oddělení šestinedělí, kde můžete mít věci už pro vás oba/obě. Seznam těch nejdůležitějších věcí, které potřebujete s sebou, najdete většinou na webových stránkách vaší porodnice nebo vám ho dá gynekolog. Jelikož jsem si touto zkušeností už prošla, sepsala jsem pro vás pár tipů navíc, které vám pobyt v porodnici ulehčí.

Příruční zavazadlo k porodu

Určitě nezapomeňte na nabíječku k telefonu a případně foťák. Porod může trvat několik hodin a je možné, že budete chtít být ve spojení se světem, poslouchat hudbu nebo si udělat fotky na památku.

Zabalte si svačinku a hroznový cukr. Pravděpodobně na jídlo nebudete mít náladu, ale pokud s vámi bude na pokoji partner, ten určitě ocení něco k zakousnutí. Hroznový cukr vám dodá rychlou energii, bez pocitu plného žaludku, kterou budete v závěru potřebovat.

Gumička do vlasů je nutnost. Porod je fyzicky náročná záležitost a zpocené vlasy, které se vám lepí na záda jsou sice maličkost, ale dost otravná.

Jelení lůj na rozpraskané rty se bude hodit i po porodu.

Dlouhé tričko na spaní nebo noční košili. Vyberte takovou, ve které můžete strávit čas na porodním pokoji, při samotném porodu a poté ji bez lítosti vyhodit. Ponožky jako záchranu pro studené nohy můžete potřebovat i v létě.

V zavazadle by vám určitě neměly chybět poporodní kalhotky a porodnická vložka.

Esenciální oleje nebo čichací tyčinky. Při porodu vás uklidní a dodají energii, výběr ale raději konzultujte s aromaterapeutem.

Vyzkoušejte:

Nobilis Tilia Masážní olej na hráz BIO

Mohlo by se vám také hodit:

Přírodní kosmetika pro maminky po porodu

Zavazadlo na oddělení šestinedělí

Zavazadlo „na potom“ bude větší. Po přirozeném porodu můžete v porodnici strávit až 3 dny, po císařském řezu to může být i týden. Vezměte si vše, co vám pobyt usnadní.

Vlastní pyžamo je pohodlnější než nemocniční košile, pamatujte ale na to, abyste měla snadný přístup k prsům, zvolte oblečení ideálně s knoflíčky nebo velkým stahovacím výstřihem. Kojit budete pravděpodobně často a dlouho.

Může se vám hodit polštářek pod hlavu a spací maska na oči. V některých porodnicích se v noci nezhasíná světlo kvůli bezpečnosti, můžete tak mít problém se spánkem.

Knížka nebo časopis vám pomohou zkrátit čas, kdy miminko spí.

Nafukovací plavací kruh je nejlepší věc, kterou jsem po porodu měla. Nemocniční dřevěné tvrdé židle nejsou přátelské k poporodním zraněním. Budete si připadat zvláštně, ale ten pocit, že sedíte a nic nebolí a netlačí, je k nezaplacení.

Do kosmetické taštičky si určitě sbalte kartáček a pastu na zuby, kartáč na vlasy a produkt 2v1 na vlasy i tělo. Univerzální krém na obličej a mýdlo na ruce. Ruce si budete mýt pořád a kupodivu na pokojích v mnoha případech chybí.

Promyslete si, jestli chcete miminko oblékat od začátku do vlastního oblečení, nebo využijete nemocniční. Zpočátku vám může dělat problém správně upevnit plínku a nehoda je na světě. Miminka také často ublinkávají, převlékat ho budete neustále. Budete tedy potřebovat hodně kusů oblečení a místo na ukládání špinavého prádla.

Velmi praktické je mít oblečení pro miminko na cestu domů nachystané přímo v autosedačce – vajíčku. To si necháte přinést až v den odchodu domů, tatínek nic nezapomene a rovnou miminko převlečete na tu slávu. Vy nejspíš půjdete domů ve stejné velikosti oblečení, v jaké jste do porodnice přišla. Nenechte se zmást fotkami celebrit, které jsou den po porodu jako proutek. Tělo se 9 měsíců zvětšovalo a zhruba stejnou dobu mu bude trvat návrat zpět.

Pokud máte možnost, jděte se do porodnice podívat předem, nebudete pak v bolestech a s nervy na pochodu stresovat, že nevíte, kde máte zazvonit.

Porod: jak probíhá, co vás čeká a co nemine?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.