Hračky kam se podíváte: jak naučit děti uklízet už od malička?

Učení hrou a správná motivace. To jsou pomocníci, kteří nenásilně dovedou děti k plnění jejich povinností, třeba k uklízení. Čím dříve se s touto dovedností děti seznámí, tím ji v pozdějším věku budou vykonávat bez odporu a přijmou ji jako přirozenou součást jejich života.

Vlastní pokojíček, vlastní království

V domácnosti je důležité určité uspořádání prostoru, a to nejlépe, když rodiče a děti mají svůj vyhraněný prostor, své místečko. Pokud je to možné, dítě by mělo mít vlastní pokojíček a to označovat jako jeho místo – pro dítě to bude prostor, kde je v bezpečí, kde má jistotu a klid pro hru. Přirozené je, když se dítě se svými hračkami bude stěhovat i do společných prostor. Táhne ho to za rodiči, chce být v centru dění. Zde je na místě určitá tolerance.

Děti pravidla potřebují

Rodiče dětí ve věku 2-3 let si mohou všimnout, že se děti baví rozhazováním věcí po pokoji. Nebraňte jim v tomto řádění, je to jejich přirozenost, jedná se o spontánní hru a ventilují tím nahromaděnou energii. Ale nezapomeňte, že na konci dne je důležité nepořádek v pokojíčku uklidit. Uklizený pokojíček podporuje u dětí lepší orientaci ve věcech, ale také mu navozuje jistotu a určitý systém a pořádek (i v hlavě). Dítě se při úklidu zklidní a zjistí, že takhle má vlastně přehled, kde co má. Můžete mu i vysvětlit, že lépe najde hračku, se kterou si bude chtít příště hrát.

Naučit dítě určitým pravidlům je důležité pro jeho budoucí vývoj a postoj k uklízení. Když se s touto činností setká do věku 3 let, tento návyk se bude v dalším období upevňovat.

Uklízením se dítě učí samostatnosti a zodpovědnosti.

Tipy na hry a správnou motivaci při uklízení

Děti zrcadlí své rodiče, a to ve většině případů. Učí se tak a je to přirozené a hlavně efektivní. Jděte dětem příkladem. Uklízejte před dítětem, přizvěte dítě, aby vám pomohlo a uklízejte společně. Děti do 3 let milují utírání stolu, srovnávání botiček, uklízení hraček do krabic.

Využijte vlastní fantazii a udělejte z uklízení soutěž nebo si zahrajte hru. Stačí vyslovit tu správnou motivační formulku a využít zájem dítěte. Má rád autíčka? Tak to pokyn: „Ukliď ta auta!” pravděpodobně fungovat nebude. Ale co takhle říct: „Pojď, zaparkujeme všechna auta do garáže.” To pro dětská ouška bude znít lákavěji. Máte doma dětský kotouček nebo náklaďák? Dítě může nakládat hračky poválené po zemi na vůz a zavézt je do „garáže“.

Udělejte si z uklízení soutěž, např. kdo dřív naplní krabici. Nebo kdo bude rychlejší? Uklidí děti pokoj dřív než bude mít máma vyluxováno?

Vymyslete si nějakou hru. Velmi motivující je, když vymyslíte tématickou hru v souvislosti s oblíbeným zájmem vašeho dítěte. Děti mohou zachraňovat rybičky (hračky) před žralokem tak, že je uklidí na správné místo dříve, než se k nim dostane žralok (máma). Samozřejmě v této hře nemusí jít jen o ryby, může jít i o jiná zvířátka.

A na závěr nezapomeňte, že pro dítě je důležitá pochvala, ale přiměřená a konkrétní. Můžete například říct: „To je moc pěkné, jak jsi vyrovnal ta autíčka vedle sebe.” Nebo: „Na takhle hezky uklizeném stole se ti bude pěkně malovat.

Motivovat dítě k uklízení ve věku do 3 let jde celkem snadno, tak toho využijte a nepodceňte toto důležité období. Protože co se dítě naučí do 3 let, to v něm zůstane. Také je to jedna z dovedností, které bude potřebovat ve školce. A když už to bude umět, nebude se trápit, že má nějaké povinnosti, protože už na to bude zvyklé.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už při studiu jsem se mohla věnovat tomu, co mě zajímalo a bavilo. Díky tomu jsem vystudovala vysokou školu v oboru pedagogika volného času a speciální pedagogika. Získané znalosti jsem následně využila na ZŠ, kde jsem pracovala jako učitelka 1. stupně, pedagog volného času a speciální pedagog. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, nastoupila jsem na pozici PR ve vzdělávací organizaci. Tím jsem propojila vše, co mě baví. Nyní si především užívám nové role maminky.