První příznaky těhotenství: jak poznáte, že jste těhotná?

Snažíte-li se s partnerem o miminko, pravděpodobně sledujete svoje tělo důkladněji než obvykle. Může se tedy stát, že své těhotenství budete tušit ještě před prvním pozitivním těhotenským testem. Na druhé straně existuje vysoké procento žen, které se o dítěti v jejich lůně dozví až ve chvíli, kdy nedopnou sukni. Obojí je v pořádku: jako se od sebe liší různé ženy, liší se i znaky oznamující jejich otěhotnění. Zejména pro prvorodičky jsou první příznaky těhotenství velkou neznámou a často neví, do jaké míry jsou obvyklé. Pokud si nejste jistá reakcemi svého těla, nestyďte se je konzultovat se svým lékařem.

čaj pro těhotné
Vyzkoušejte bylinný čaj pro těhotné ženy

Nejčastější příznaky těhotenství

Příznakem číslo jedna bývá velmi často vynechání menstruace. Ani tento symptom ale není bez výjimky: část žen totiž může krvácet ještě několik měsíců po oplodnění vajíčka. Počátky těhotenství často doprovází i zvýšená únava, závratě, přecitlivělost nebo bolest prsou a jejich změny. Zejména v letních měsících nepotěší ani extra citlivý čich. Jedním z nejméně příjemných doprovodných znaků otěhotnění je nevolnost. Může se objevovat hned po probuzení, ale u méně šťastných budoucích maminek klidně i během celého dne (a noci). Úlevu přináší zázvorová lízátka, pravidelný příjem malých porcí, někomu pomůže i ledově vychlazená Coca-Cola nebo krátkodobá dieta založená jen na potravinách, které vám žaludek povolí.

inhalační tyčinka pro těhotnéMéně obvyklé známky otěhotnění

Kromě výše zmíněných znaků těhotenství můžete trpět změnami, které s otěhotněním na první pohled nesouvisejí. Může se jednat o vyšší tlak nebo krevní tep či časté nutkání k močení, které se často zaměňuje za zánět močového měchýře. Šťastnou novinku může signalizovat i náhlé zhoršení vaší pleti nebo pálení žáhy, které se ale častěji objevuje až v pozdějším stádiu gravidity. Mezi první příznaky těhotenství patří i zvýšená teplota, nadýmání či zácpa, vzácně se objevují i silné bolesti hlavy. Dobrá zpráva na závěr: většina těchto příznaků odezní u téměř všech budoucích maminek do konce prvního trimestru.

Ulevte si od nevolnosti pomocí inhalační tyčinky.

Porod: jak probíhá, co vás čeká a co nemine?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.