Nošení dětí v zimě: jak vybrat nosící oblečení, co (si) obléci + tipy navíc

Možná už jste propadli nošení vašeho děťátka v šátku nebo nosítku, ale s klesající teplotou a rostoucí sněhovou přikrývkou jste se vrátili zpět ke kočárku. Nebojte, nosit můžete i v zimě. 

Potřebuji speciální nosící oblečení?

Ano i ne. S nosící zimní bundou budou vaše výpravy o dost jednodušší a budete mít jistotu, že vy i miminko jste v teple. Bundu nebo mikinu můžete sehnat s možností nošení na břiše nebo i na zádech. Zvažte tedy, jaká varianta pro vás bude praktičtější.

Pokud se vám do nosícího oblečení nechce investovat, poradíte si i bez něj. Výborný kompromis jsou nosící kapsy, které vypadají jako krátký fusak. Přes miminko přehodíte kapsu, kterou zapnete za zády a přes sebe pak přehodíte zimní bundu. Podle možností můžete svou bundu zapnout, ale při vaší normální velikosti to nejspíš nebude možné. Kapsa je tak vhodná do menší zimy (vás hřeje místo bundy miminko) nebo na kratší procházky. Její výhodou je rychlost, univerzálnost a nízká pořizovací cena.

Další možností jsou různě háčkované nebo pletené deky, často ve tvaru hvězdy, které můžete přes dítě přehodit a fungují podobně jako nosící kapsa. Tyto ale profouknou a nejsou tak teplé, hodí se tedy pro teploty nad nulou nebo jen na přeběhnutí z domu do auta. 

Nouzové řešení pak je uvázané dítě  “obléci” do jeho kombinézy. S rozepnutou kombinézou oblečete dítěti nohy do nohavic, obalíte ho kombinézou a rukávy zastrčíte za popruhy nosítka nebo šátku, kapuci na hlavu dítěte. 

Nakupujte funkční oblečení pro dospělé i děti na Decathlon.cz

Jak obléct sebe pod bundu?

První zádrhel, který často maminky napadne je to, jak se v zimě obléct, pokud chci mít na břiše nebo na zádech ještě dítě. Pokud si v nevytopené chatě zalezete pod deku s dalším člověkem, zahřejete se rychleji, než když se do deky zabalíte sami. Stejně tak to funguje i pod zimním oblečením. Miminko berte jako vaše osobní kamínka, navíc se hýbete a tudíž stačí jen 1 vrstva z funkčního materiálu, případně dvě tenčí vrstvy oblečení pod bundu. Ideální je volit merino oblečení, které vás zahřeje, ale nechladí i když se zpotíte. Nezapomeňte na šálu, miminko potřebuje dýchat, takže si bundu určitě nezapínejte až ke krku.

Jak obléci dítě?

Zde je rozdíl v tom, jestli dítě nechodí, nebo potřebujete občas poponést chodce. Nechodící miminko oblečte do dlouhého rukávu a dlouhých punčošek, tenké mikiny s kapucí, která zabrání tomu, aby miminku táhlo na krk a ponožky na nohy. Opět je ideální volit merino nebo jiné funkční materiály. Když je velká zima, můžete miminku navléct na nožky vaše teplejší nebo huňaté ponožky, které bude mít jako návleky až nad kolínka. 

Nezapomeňte, že miminko máte na sobě, takže ho zahříváte a navíc ho hřeje ještě jedna vrstva šátku nebo nosítka. Případně tedy zvažte oblečení mikiny, aby se vám miminko nepřehřálo. 

Důležité je udržet v teple nožky a krček, idelání jsou tedy termoponožky a kukla. 

Chodící dítě oblečte tak, jak jste zvyklé na procházku. Když bude chtít poponést, můžete si ho uvázat na své zimní oblečení – nedojde tedy k přenosu tepla a oba dva musíte být dostatečně oblečení

Je to bezpečné?

Častý argument hlavně babiček je ten, že s miminkem můžete uklouznout a spadnout na něj. Je potřeba počítat s tím, že můžete narazit na náledí a přizpůsobit se podmínkám. Pokud si nejste jistá, využijte chodících holí na nordic walking. Při vytrvalém sněžení a neprohrnutých chodnících se vám ale mnohem lépe bude pohybovat bez kočárku. 

termoska nerezová
Na výletě se vám bude hodit termoska, která udrží nápoj horký až 12 hodin.

Není mu zima?

Další obavou bývá to, že miminku bez fusaku musí být zima. Jak už je napsáno výše, miminko zahřívá vás a naopak. Při nošení je tedy mnohem snazší udržet příjemnou teplotu, kontrolovat a případně upravovat podmínky, než když si miminko, které se nehýbe, má samo vyhřát fusak v promrzlém kočárku. 

Tipy navíc

Místo čepice se pro děti hodí kukly, které kryjí zároveň i krk a vy můžete být v klidu, že vašemu pokladu nikudy netáhne na krk. 

Svou šálu můžete případně ovinout i kolem dítěte, hlavně pokud hodně fouká a miminku není příval vzduchu na obličej příjemný. Vždy ale dbejte na to, aby dítě mohlo volně dýchat.

S sebou si zabalte náhradní oblečení pro sebe i dítě. Hlavně při delších výletech, nebo pokud plánujete pobyt venku i vevnitř. Zpocené oblečení studí a mohli byste se oba snadno nachladit. Po příchodu ze zimy do tepla se proto svlékněte. 

Nošení dětí – ano nebo ne? Vyvrátíme zažité mýty

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.