4 zero waste tipy, které zvládne každý

Zero Waste je anglický pojem, který lze přeložit jako „život bez odpadků“ a označuje životní styl, který podporuje minimální vytváření odpadu a opětovné využívání všech zdrojů. Zaujal vás fenomén zero waste a chtěli byste jej začít postupně aplikovat, jen nevíte jak na to?

V tomto článku se dozvíte základní tipy, které může ve svém životě zavést úplně každý a nestojí vás ani úsilí ani peníze. Naopak vám tyto rady často peníze i ušetří a co hlavně, ušetří naši planetu. Zkuste si někdy jen spočítat, kolik mikrotenových sáčků nebo plastových tašek za měsíc koupíte a použijete. Samotné číslo vás možná překvapí.

Je jednoduché si říct, že pár našich malých kroků a změn našich návyků nic nezmění a na planetu to nebude mít vliv, avšak pokud by si toto řekli všichni, změna opravdu nepřijde. Kouzlo zero waste je v tom, že se jedná často o velmi malé zásahy do vaší denní rutiny, které v běžném životě skoro nepocítíte. A pokud je začnete a budete dodržovat vy, tak vaše děti se je naučí úplně přirozeně, jelikož se učí především nápodobou. Tak jim jděte příkladem.

Tip č. 1: Všude s sebou berte plátěnku

Plátěnka. Každý z nás má doma alespoň jednu a většinou se jen válí někde v šuplíku. Pokud patříte k těm, kteří žádnou plátěnou tašku nevlastní, máte ideální příležitost si nějakou pořídit. Jejich výhodou je nízká cena a zajímavé designové varianty. Na trhu je nyní plátěnek tolik, že si vybere opravdu každý. Často se prodávají také jako merch, takže pokud chcete podpořit svou oblíbenou neziskovku či influencera, doporučujeme se podívat do jejich e-shopu a určitě nějakou najdete.

Můžete se též vydat vlastní cestou a koupit si čistou tašku bez potisku, barvu na textil a vytvořit si vlastní originální design. Nejenže se plátěnka stane vaším módním doplňkem a můžete ji nosit místo kabelky, ale je také velmi skladná, takže se vejde do jakékoliv jiné tašky či batůžku a ani o ní nebudete vědět. Při nákupu pak v obchodě místo papírových či plastových tašek šáhněte po své plátěnce a nákup naskládejte do ní. Ušetříte tak peníze za tašku koupenou v obchodě a nebudete zbytečně produkovat odpad.

Tip č. 2: Pořiďte si skleněnou lahev

Tento další tip opět šetří jak přírodu, tak vaši peněženku. Pokud se vám stává, že dostanete mimo domov žízeň a nechce se vám vždy navštěvovat restaurace, máte dvě volby. Buď si koupit pití v jednorázové PET lahvi nebo mít s sebou v batůžku lahev svou vlastní. Pokud si pořídíte skleněnou lahev, stane se nejen krásným designovým kouskem, ale také vám ušetří peníze utracené za desítky zbytečně koupených malých PET lahví. Tím, že si již nebudete muset kupovat pití touto cestou se vám vaše investice do skleněné lahve brzy vrátí. Na trhu je takových lahví opravdu mnoho a vybere si snad každý. Lepší je však opravdu investovat do skla. Sehnat se dají i lahve z pevného plastu, avšak ten má mnohem menší životnost a lahev by vám mohla brzy zajít.

Tip č. 3: Kupte si látkové sáčky

Je normální, že se nám pečivo či brambory nechtějí dávat do plátěnky na volno k ostatnímu nákupu, avšak využívání mikrotenových sáčků je velmi nešetrné k přírodě. Ve většině potravinových supermarketů lze již zakoupit látkové sáčky, které ty mikrotenové skvěle nahrazují. Nejsou drahé a jejich používání je velmi jednoduché a pohodlné. Jen musíte myslet na to, že je potřeba je čas od času vyprat. Sehnat je můžete buď v samotných supermarketech či na internetu, kde si můžete vybrat různé barvy i velikosti. Dobré je též přemýšlet o tom, zda opravdu potřebujete dávat jablka či banány do sáčku.

Zkuste opakovaně použitelný kelímek na kávu

Tip č. 4: Využívejte vlastní kelímky a termosky

Dalším tipem je pořízení si vlastního malého kelímku či termosky, do kterých si můžete nechat udělat kávu s sebou. Nejenže vám v takovéto nádobě vydrží nápoj v požadované teplotě déle, ale nemusíte si připlácet za jednorázové papírové či plastové varianty. Další výhodou je opět to, že je na trhu již mnoho designových kousků, které vám udělají i parádu a budou sloužit i jako doplněk.

Tyto jednoduché tipy zvládne opravdu každý a jsou vhodné pro zero waste začátečníky. Pokud si na ně zvyknete, uvidíte, že je to opravdu hračka a můžete se vrhnout do dalších kroků, jako je například nákup v bezobalovém obchodě či výměna jednorázových hygienických pomůcek za ty přizpůsobené víceru použití.

Finanční gramotnost pro maminky: 5 zásad, jak mít finance pod kontrolou

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.