Jak si užít Stockholm s dětmi

Když s dvěma předškolními dětmi vyrazíte na dovolenou do Stockholmu a plánujete hlavně poznávání města, většina lidí si ťuká na čelo. Děti to přece nezvládnou, budou se nudit a vy si to neužijete. Ale stačí udělat pár změn a může to být ta nejlepší dovolená ze všech, na kterou budete všichni vzpomínat.

1. ubytování

Můžete namítat, že do hotelu se přijdete jen vyspat. Děti ale vnímají čas jinak, a i těch pár hodin denně, které strávíte mezi čtyřmi stěnami, můžou zásadně ovlivnit vaši náladu. Vybírejte si ubytování podle polohy. Pokud chcete vyrážet na toulky po městě, hotýlek na předměstí asi nebude ta správná volba.

Velkou výhodou je, když ubytování má nějaké zázemí pro děti. Využijete ho v případě, že si chcete dát v klidu velkou snídani a vypít kávu, ale děti si ždibnou toustu, srknou čaje a jsou připravené.  Herna nebo venkovní hřiště jsou splněný sen. Stačí ale i koutek s hračkami, polička s knížkami, které neznají, nebo bezpečné zákoutí hotelu, které mohou prozkoumat.

Nebojte se zkusit něco nového. Týden strávený na plachetnici přestavěné na hostel, která kotví hned naproti Starému městu a vy máte z kajuty výhled na Královský palác, to je splněný sen každého malého i velkého kluka. Pokud navíc tíhnete ke scandi stylu bydlení, bude pro vás pobyt balzámem na duši.

2. program

Buďte připraveni na změny plánů. Buďte připraveni na to, že v galerii umění nestrávíte celý den, jak byste si přáli. Buďte připraveni na ústup, pokud začnou být děti příliš živé nebo unavené. Vyberte si tu nejzajímavější věc, kterou chcete vidět a zbytek bude příjemný bonus. Většina muzeí a galerií ve Stockoholmu má kavárnu nebo dokonce restauraci, kam můžete vzít děti na svačinku, sebe na kafe a dopřát vaší drahé polovičce chvíli o samotě ve světě dospělých.

Zeptejte se dětí, co by zajímalo je a udělejte program i pro ně. Zastavte se na tom skvělém hřišti, kolem kterého procházíte, sedněte si na lavičku a nasávejte atmosféru, zatímco děti řádí na průlezkách. Chtějí potomci vidět dinosaury? Ok, přírodopisné muzeum zřejmě není mezi vašimi TOP 5 tipy, ale děti budou nadšené. Chtějí vidět zvířátka? Navštivte Skanzen, kde s přehledem strávíte celý den. Máte doma malého strážce zákona? Muzeum policie bude jeho největší zážitek z celé dovolené.

termolahev Mohlo by se vám hodit:

Termolahev

V létě udrží nápoj chladný a osvěžující,
a v zimě naopak horký a vás příjemně zahřeje.

3. jídlo

Zná to nejspíš každý rodič. Děti dostanou hlad hodně rychle a když mají hlad, je to problém. Mějte s sebou vždy nějakou malou svačinku na zahnání krize. Naplánujte si den tak, abyste zhruba v době oběda měli možnost se najíst. Muzea ve Stockholmu jsou v tomto skvěle vybavená a v bufetu si můžete dopřát teplé jídlo. Vždy a všude máte na výběr aspoň mezi masovými kuličkami a palačinkami s marmeládou a šlehačkou. Někdy vás překvapí i dušené ryby, chilli con carne nebo steak. Prostředí je neformální, jsou zde často další rodiny s dětmi, vysoké stoličky, dětské příbory a ubrousky. Nemusíte se červenat, když dítěti spadne těstovina na zem nebo se bude hlasitě dožadovat vzorku z vašeho talíře.

Další možností je nakoupit si v obchůdku na rohu sýry, švédský chléb, ovoce a udělat si piknik v parku, pokud to počasí dovolí.

Bojíte se s dětmi jít do restaurace? Buďte vybavení malou neokoukanou hračkou, která vašeho potomka zabaví při čekání na jídlo.

Stockholm je ráj dětí. Lidé jsou na ně zvyklí, vše je jim přizpůsobené. I na veřejných záchodcích, které jsou dokonale čisté, najdete kojící místnost, mikrovlnku na ohřev příkrmů a vlhčené ubrousky. V muzeích vám zdarma zapůjčí kočárek. Nevyhodí vás z hipster kavárničky, kam zaplujete s křičícím potomkem dožadujícím se skořicové rolky a záchodu v závěsu. Děti mají vstup téměř všude zdarma a při stravování se v muzejních bufetech vás ani strava nevyjde extrémně draze.

Odhoďte obavy a zkuste něco nového. Třeba z toho bude zážitek na celý život a nebudete už chtít jinak.

8 důvodů, proč cestovat s dětmi

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.