Novorozenecká žloutenka. Není to nic vzácného ba naopak je velmi častá a může nastat, když mají děti vysokou hladinu bilirubinu, žlutého pigmentu vznikajícího při normálním rozkladu červených krvinek. Konkrétně se jedná o žloutnutí kůže a očí dítěte.
U novorozenců se jedná o běžný a obvykle neškodný stav. U starších dětí a dospělých se v játrech zpracovává bilirubin, který potom prochází střevním traktem. Novorozencům se játra stále vyvíjejí, takže nemusí být dostatečně zralá na odstranění bilirubinu. Žloutenka mizí během 2-3 týdnů. Pokud přetrvává déle, může být příznakem jiného stavu.
Doporučením je, aby všichni novorozenci byli vyšetřeni na žloutenku před propuštěním z nemocnice, a poté znovu za 3-5 dní.
Co způsobuje novorozeneckou žloutenku?
Největšímu riziku rozvoje novorozenecké žloutenky jsou vystaveny:
- děti narozené předčasně před 37. týdnem těhotenství,
- děti, které nedostávají dostatek mateřského mléka, protože mateřské mléko ještě není,
- děti, jejichž krevní skupina není kompatibilní s krevním typem jejich matky.
U dítěte, jehož krevní skupina není kompatibilní s typem matky, se mohou hromadit protilátky, ničit červené krvinky a způsobit náhlé zvýšení hladiny bilirubinu.
Jiné příčiny novorozenecké žloutenky zahrnují:
- modřiny při narození nebo jiné vnitřní krvácení
- problémy s játry
- infekci
- nedostatek enzymů
- abnormalitu červených krvinek dítěte
Jaké jsou příznaky novorozenecké žloutenky?
Prvním příznakem žloutenky je žloutnutí dětské kůže a očí. To může začít do 2 až 4 dnů po narození a může začít na tváři, než se rozšíří dolů po těle.
Hladina bilirubinu obvykle vrcholí mezi 3 až 7 dny po narození.
Pokud prst lehce přitlačený na kůži dítěte způsobí, že se oblast kůže zbarví, je to pravděpodobně známka žloutenky.
Mezi další příznaky novorozenecké žloutenky patří:
- zažloutnutí dlaně nebo chodidel nohou
- tmavá, žlutá moč (moč novorozence by měla být bezbarvá)
- bledě zbarvená stolice
Kdy zavolat lékaře
Většina případů žloutenky je normální, ale někdy může znamenat těžší zdravotní stav. Těžká žloutenka také zvyšuje riziko průniku bilirubinu do mozku, což může způsobit trvalé poškození mozku.
Pokud si všimnete některého nebo kombinace následujících příznaků, kontaktujte svého lékaře:
- žloutenka se šíří nebo se stává intenzivnější,
- teplotu stoupá nad 38 °C,
- žluté zbarvení se prohlubuje,
- vaše dítě špatně jí, vypadá letargicky a často pláče.
Jak je diagnostikována novorozenecká žloutenka?
Nemocnice propouští většinu matek a novorozenců do 72 hodin po porodu. Je velmi důležité, aby rodiče přivezli své děti na prohlídku k pediatrovi několik dní po narození, protože hladiny bilirubinu dosahují vrcholu mezi 3. až 7. dnem po narození.
Zřetelné žluté zbarvení potvrzuje, že dítě má žloutenku, ale pro stanovení závažnosti žloutenky mohou být nutné další testy.
U kojenců, u kterých se během prvních 24 hodin života objeví žloutenka, by měla být hladina bilirubinu měřena okamžitě, a to buď kožním testem, nebo krevním testem.
Je možnost provést další testy, aby se zjistilo, čím je žloutenka způsobena a v jakém je rozsahu. To může zahrnovat testování dítěte přes krevní obraz nebo přes kůži.
Jak se léčí novorozenecká žloutenka?
Mírná žloutenka se obvykle vyřeší sama, jakmile játra dítěte zrají. Časté krmení (8 až 12krát denně) pomůže bilirubinu projít tělem.
Těžší žloutenka může vyžadovat jiné ošetření. Fototerapie je běžná a vysoce účinná metoda léčby, která pomocí světla rozkládá bilirubin v těle dítěte.
Při fototerapii bude vaše dítě umístěno na speciální lůžko pod modrým spektrem světla, přičemž bude mít na sobě pouze plenu a speciální ochranné brýle. Pod vaše dítě může být také umístěna přikrývka z optických vláken.
Ve velmi závažných případech může být nezbytná výměnná transfuze, kdy dítě obdrží malé množství krve. Nahrazuje se tak poškozená krev dítěte zdravými červenými krvinkami. To také zvyšuje počet červených krvinek dítěte a snižuje hladiny bilirubinu.
Lze zabránit novorozenecké žloutence?
Po narození dítěte se zjišťuje jeho krevní skupina, aby se vyloučila možnost nekompatibility krevního typu, která může vést k novorozenecké žloutence. Pokud má vaše dítě žloutenku, existují způsoby, jak zabránit tomu, aby se zhoršila.
- Ujistěte se, že vaše dítě má dostatek výživy z mateřského mléka. Časté kojení po několik prvních dní zajišťuje, že vaše dítě není dehydratováno, což pomáhá bilirubinu rychleji procházet tělem.
- Pokud nekojíte, dejte dítěti umělou výživu každé 2 až 3 hodiny během prvního týdne. Předčasně narozené nebo menší děti mohou mít menší množství výživy, stejně jako děti, které dostávají mateřské mléko.
- Prvních pět dní života pečlivě sledujte příznaky žloutenky, jako je žloutnutí kůže a očí.
Jak častá je novorozenecká žloutenka?
Odhaduje se, že u 6 z 10 dětí se objeví žloutenka, včetně 8 z 10 dětí narozených předčasně před 37. týdnem těhotenství. Ale pouze asi 1 z 20 dětí má hladinu bilirubinu v krvi tak vysokou, aby bylo zapotřebí léčby.
Milovnice kávy: kolik jí můžete vypít v těhotenství a čím ji nahradit?