Jak správně vytáhnout klíště u dětí?

Malá černá tečka, která nejde umýt vodou a drží se. Jako klíště. Při bližším pohledu zjistíte, že si vaše dítko opravdu z lesa, louky anebo i dětského hřiště přineslo tohoto nenápadného parazita. Jak se s ním vypořádat?

Zachovejte klid

repelentPrvní a nejdůležitější věcí je zachovat klid a nepanikařit. Pokud dítě prohlížíte po každé návštěvě rizikových míst (především těch s vysokou trávou) anebo pravidelně po koupeli, pak nebude klíště přisáté dlouho. To znamená, že hlavička se nestihla zanořit hluboko a jeho vytažení by nemělo být příliš obtížné. Hlavní je také nevyvolat paniku u dítěte. Vysvětlete mu, že toho malého broučka potřebujete z jeho bříška nebo ruky vytáhnout, protože tam nepatří. U těch opravdu menších batolat můžete vše pojmout formou hry a zahrát si třeba na pana doktora a nechat potom dítě, aby ošetřilo vás.

Vyzkoušejte: Přírodní repelent ve spreji proti komárům, klíšťatům, muškám, ovádům, blechám, vosám či včelám.

Pinzeta, karta, vatový tamponek

Samotné vytažení klíštěte není náročné, ačkoliv vytahování klíšťat je nepříjemná a stresující situace, obzvláště u dětí. Postup je ale jednoduchý. Klíště podeberte pinzetou až u kůže a kývavými pohyby jej vytáhnete. Tím, že je pevně zakousnuté v kůži to bude vypadat jako nadlidský úkol, ale nebojte se trochu zatáhnout. Kromě pinzety můžete použít i speciální karty, které se dají koupit v lékárně. Někdy postačí i navlhčený vatový tamponek nebo „uchošťourač“. S těmi je jen zapotřebí více trpělivosti, protože déle trvá, než se klíště dostatečně uvolní.

V lékárně si můžete pořídit i speciální karty nebo háčky na vytahování klíšťat. Pořizovací cena je od 35,- do 150,-Kč.

klíštěNení nutné klíště předem něčím potírat. Stačí jen po vytáhnutí vydezinfikovat ranku a všechny použité nástroje. Je také dobré zapamatovat si místo, kde klíště bylo – ideálně si místo vyfotit na telefon a místo po cca 14 následujících dní sledovat. Na vytažené klíště nesahejte a zlikvidujte jej třeba spláchnutím do odpadu.

Klíště nemá závit

Možná jste se setkali s radami, že je potřeba klíště točit dokola. Ideálně ve směru hodinových ručiček. Klíště ale nemá žádný závit, kterým by se dalo takto „vytočit“. Je tedy úplně jedno, zda točíte doprava nebo doleva. Praktičtější jsou kývavé pohyby z jedné strany na druhou, tak, abyste uvolnili jednotlivé vrstvy vnořených ostnů.

Klíště nemá závit. Je tedy jedno, jakým směrem jej točíte. Vhodnější způsob je kývavý pohyb pinzetou spolu s aktivním taháním klíštěte ven z kůže.

Prevence především

Pokud žijete v oblasti, kde se klíšťata vyskytují ve velké míře anebo do takové oblasti cestujete, nezapomeňte se vybavit kvalitním repelentem. U dětí je vhodné obléknout jim světlé oblečení s dlouhými rukávy, protože na něm jsou černá tělíčka klíšťat dobře viditelná. Perfektním pomocníkem jsou také kalhoty s vysokým pasem anebo na kšandy. Nohavice zastrčte do bot nebo je jimi překryjte. Těmito způsoby nedáváte klíštěti moc šancí, aby vylezlo nepozorovaně až do míst, kde by se mohlo přisát.

Mohlo by vás zajímat: 3 zásady, jak chránit děti před sluníčkem

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.