3 zásady, jak chránit děti před sluníčkem

Prázdniny začínají, ale léto je v plném proudu už několik dní. Teploty přesahují 30 stupňů a sluníčko nám svou sílu dává jasně najevo. Jak si léto užívat i s dětmi a jak se vyvarovat nepříjemným zdravotním následkům?

Je pravé poledne a na dětském hřišti, na střeše obchodního domu, rodiče tráví s dětmi oběd a odpolední volný čas. A mě zaráží fakt, že se na přímém slunci, v nejkritičtější denní dobu, pohybuje cca 80 % dětí bez pokrývky hlavy. Je to neznalost rodičů? Podcenění situace? Nebo nějaký trend? Vždyť zdraví dětí by mělo být pro každého rodiče prioritou.

opalovací krém pro děti
Doporučuji dětský opalovací krém s faktorem 5O

Nejmenší děti do 3 let by se na sluníčku neměly pohybovat vůbec. V teplotách nad 30 stupňů by se mu měly vyhnout i starší děti, a to především v době od 10 do 16 hodin. Na co byste jako rodiče neměli zapomínat a na co myslet v nadprůměrně teplých letních dnech?

Pokrývka hlavy

Dětská pokožka je velmi citlivá. A na hlavě ještě citlivější. Pravděpodobně jste už i vy, jako dospělí (možná i jako děti) byli spálení od sluníčka. Proto chraňte vaše děti, aby nemusely zažívat v létě zbytečně bolestivé chvíle, protože spáleniny bolí opravdu hodně.

Obchody nabízejí pestrou nabídku klobouků, tenkých čepiček či šátků. Od rozmanitých vzorů po různé materiály. Horké dny si žádají něco lehkého, tenkého, třeba s kšiltem a ještě se zadní ochrannou částí na zátylek. Děti mají tak chráněnou hlavičku, obličej, oči a případně i zátylek.

TIP: Namočte dítěti vlásky nebo klobouček přiměřeně studenou vodou, a po vyždímání nasaďte na hlavu. Dítě to příjemně osvěží.

Mazání jako prevence

A u citlivé pokožky ještě zůstaneme. Snad už dnes, po uplynulých teplých dnech, máte doma zásobu opalovacích krémů a plně je využíváte. Mazání opalovacím krémem nepodceňujte. V tomto případě je prevence namístě, protože bolest popálenin se tiší velmi těžko a dítě se velmi trápí.

Na trhu je velká nabídka opalovacích krémů, olejíčků a dalších přípravků. Nejideálnější jsou ty speciální pro děti, s nejvyšším UV faktorem.

Pitný režim

Tak jako je důležitý pitný režim u dospělých, a to nejen v teplých letních dnech, ještě důležitější je u dětí. Naučte děti pravidelně pít. Nápoje by měly mít děti kdykoliv na dosah a občas jim připomenout, že se mají napít. A to ne jen tehdy, když mají žízeň. Čím dříve je povede k dodržování pitného režimu, tím lépe.

Nejvhodnější je pro děti (ale také pro vás) čistá voda, která případně může být dochucená přírodní šťávou nebo jakýmkoliv ovocem. Vyrobit si můžete také domácí limonády nebo chlazené čaje (rooibos). Pitný režim a přísun tekutin zajistíte i zdravou svačinkou ve formě ovoce a zeleniny.

Přeji vám krásné a pohodové sluneční dny (nejlépe někde u vody) a i přes vysoké teploty věřím, že při dodržování výše uvedených zásad, si je bez následků užijete. A krásné prázdniny 🙂

10 aktivit v přírodě, které budou bavit batolata i školáky

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.