Polohování miminka na bříško: jak podpořit kojence při objevování světa?

Hrací deka pro nejmenší

Sotva si přinesete svoje novorozené miminko z porodnice domů, vyvstanou první rodičovská dilemata. Jedním z nich je otázka pokládání miminka na břiško, takzvané pasení koníčků. Téměř okamžité polohování miminka do polohy na bříšku a trénování takzvaného prvního vzpřímení bývalo dříve nezpochybnitelným postupem. Dnes najdete mezi odborníky lékaře a fyzioterapeuty, kteří předčasné otáčení miminek mladších 12 týdnů nedoporučují a tvrdí, že se dítě v pravý čas překulí samo. Kompromisem může být položení miminka na maminčin hrudník. Miminko se bude přirozeně pokoušet zvednout a díky konejšivé poloze na mámině těle se pravděpodobně vyhnete pláči, který pokládání miminka na deku nebo podlahu často provází.

První cílené překulení jako začátek cesty k samostatnosti

Pěnové puzzle nakoupíte na Alza.cz

Od třetího měsíce se miminko většinou začne přetáčet samo ze zad na bříško, jenže se ještě nějakou dobu nebude umět překulit zpět, obrňte se tedy trpělivostí a připravte se na neustálé vracení nespokojeného dítěte do výchozí polohy. Další zkouškou pro vás může být přetáčení miminka v době spánku: dáte ho spát na záda, přetočí se na bříško a místo spánku bude zvědavě objevovat svět. Nebojte se, toto období bude brzy za vámi. Kolem šestého měsíce se váš malý průzkumník naučí přetočit na bříško a zpět. I tato zábava mu přinese netušené možnosti pohybu po bytě. V souvislosti s tím je třeba pořídit dostatečně prostornou podložku na zem.

Jak miminku pobyt na bříšku zpříjemnit?

Existuje široká nabídka dětských dek, korkových podložek nebo pěnových puzzlí, které k vašemu děťátku nepustí chlad od země. Vhledem k častému ublinkávání a slintání malých dětí je ideální zvolit lehce omyvatelný materiál. Pěnové puzzle nabízejí několik výhod, například je možné nákupem několika balení pokrýt v podstatě jakoukoliv plochu. Nevýhodou je, že se do spojů lehce dostane jakákoliv tekutina a při každé nehodě je třeba puzzle rozložit.
Vaše miminko bude zpočáku z nové polohy nadšené, pak se mu ale omrzí. Abyste ho motivovali a zabavili, budete potřebovat hračky nebo bezpečné předměty typu plastová láhev, které mu rozmístíte po podložce v dostatečné vzdálenosti od ručiček tak, aby na ně při troše snahy dosáhlo.

Jak zabavit děti ve věku 3 až 7 měsíců?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.