Porod: jak probíhá, co vás čeká a co nemine?

Blíží se 9. měsíc vašeho těhotenství a termín porodu už klepe na dveře? Nebo si předem zjišťujete, jak porod vůbec probíhá a co vše můžete očekávat? Pojďme si projít jednotlivé části porodu, konkrétně 1. až 3. dobu porodní. Buďte v klidu. I kdybyste nevěděla, co máte dělat, vaše tělo to ví. A na porod nebudete sama.

Mohlo by se vám hodit: Kosmetika pro maminky po porodu

předporodní bylinný čaj
Připravte své tělo na porod.

1. doba porodní – rozšíření děložního hrdla/děložní branky

1. doba porodní trvá nejdéle z celého porodu. U prvního dítěte trvá v průměru sedm až osm hodin. Děloha je uzavřena děložním hrdlem. Následují-li kontrakce za sebou v pravidelném rytmu, děložní hrdlo se zkracuje, až úplně zanikne. V další fázi již hovoříme ne o hrdle, ale o porodnické brance, která se působením kontrakcí roztahuje do šířky, aby se umožnil průchod dítěte. Připomíná to dveře, které se postupně otevírají. Roztahování na prvních pět centimetrů probíhá nejpomaleji. Konečným cílem je deset centimetrů. V tomto okamžiku je cesta volná: vaše dítě může přijít na svět! Během této etapy kontrakce zesilují a stávají se stále bolestivějšími a účinnějšími. Zaujměte co nejpohodlnější polohu.

2. doba porodní – průchod dítěte

Ve chvíli, kdy vznikne deseticentimetrový otvor, dítě může posouvat hlavičku porodními cestami dolů. Měkce klouže a otáčí se. To mu umožňuje dostat se do nejpříznivější polohy. Průchod trvá přibližně půl hodiny. Pak vás tým většinou uvede do gynekologické polohy. I teď samozřejmě můžete zaujmout polohu, která je pro vás nejpříjemnější a v níž můžete bolesti způsobené kontrakcemi nejlépe zvládnout. Jako alternativy k tomu slouží porodní stoličky, ribstol, pezziball nebo čtyřnožka. Zeptejte se v porodnici, ve které chcete rodit, jaké polohy při porodu vám umožní.

Pak to začne – máte nepřekonatelnou potřebu tlačit. Porodní asistentka vám vysvětlí, jak byste měla tento pocit využít. Je nutné tlačit při každé kontrakci, přitom ale zadržovat dech a všechno úsilí soustředit na podbřišek. Abyste si sama pomohla, můžete uchopit svá kolena nebo nohy a pevně je přitisknout k tělu ze stran. Váš porodník nebo porodní asistentka už vidí vlásky vašeho dítěte. Všechno půjde velmi rychle! V této fázi může porodník, pokud to uzná za užitečné, provést epiziotomii (nástřih hráze). Toto malé bezbolestné naříznutí usnadní průchod dítěte a zabrání nekontrolovanému roztrhání tkáně hráze. Nyní už je hlavička venku. Ramínka jdou rychle a zbytek těla následuje bez námahy. Vaše dítě poprvé zakřičí, porodní asistentka nebo tatínek přestřihnou pupeční šňůru a uloží vám dítě na břicho.

Vyzkoušejte:

Nobilis Tilia Masážní olej na hráz BIO

Mohlo by se vám také hodit:

Přírodní kosmetika pro maminky po porodu

3. doba porodní – vypuzení placenty

Porod však ještě nekončí. Porodní asistentka nebo pediatr nyní zkontrolují novorozence, pozorují jeho dýchání a srdeční rytmus a vy čekáte na „vypuzení placenty“, k němuž dojde posledními kontrakcemi.

Pokud odloučení a vypuzení lůžka nenastane ani po delší době nebo pokud začnete silně krvácet, musí porodník provést odstranění lůžka z dělohy rukou, při čemž vás na krátko uspí. Porodní asistentka vyšetří plodové lůžko, aby zkontrolovala, že bylo vypuzeno celé. Pokud váš porodník provedl nástřih hráze, zašije vám ránu stehy, které se z ní samy asi po týdnu uvolní.

Můj porod

Najd?te si sv�ho mar?ana - Marek Herman
Kniha pro všechny rodiče.

Já osobně jsem poprvé rodila v květnu 2018. Jeden den mi byl proveden Hamiltonův hmat kvůli menšímu množství plodové vody a pokus o vyvolání porodu. Druhý den jsem měla nastoupit do porodnice na vyvolání. Nicméně v den, kdy mi byl proveden již zmíněný hmat jsem v 11 hodin večer začala mít kontrakce. Nejdříve jsem se uklidňovala, že je mi jen špatně a stále jsem chodila na toaletu. Vzala jsem si telefon a našla stopky a měřila kontrakce. K mému údivu jsem měla kontrakce po 3 minutách trvající minutu. O půlnoci jsem vzbudila partnera a on: Rodíš? A já, že ano, ale ať si vezme stopky a změří délku kontrakcí, že to asi mačkám blbě. Nicméně jsem to mačkala správně a kontrakce byly hned po tak krátké době. Po půl jedné v noci jsme dorazili do porodnice a byla jsem otevřena na 5 cm. Pro mě to bylo až neuvěřitelně rychlé a malého jsem držela v náruči ve 3:42 hodin.

Porod se neobešel bez menších komplikací, kdy porodní asistentka najednou odešla a přišla skvělá paní doktorka, která řekla, že to zvládneme. Nevěděla jsem, co se děje. Měla jsem trochu strach, aby bylo miminko v pořádku, ale paní doktorka to zvládla. Malý šel ven s ručičkou nataženou nad hlavu a kolem té ruky a krku měl omotanou pupeční šňůru. Paní doktorka malého musela trochu přetočit, aby se pupeční šňůra nestáhla. Ale zvládla to. Já jsem skončila s poraněním 2. stupně a několika stehy kvůli natržení.

Díky stylu příchodu na svět je pro nás náš maličký Superman.

Jak připravit tělo na porod? Lněné semínko, čaj nebo sex?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Klára Čulíková

Klára Čulíková

Už od základní školy jsem se chtěla věnovat chemii a dělat v laboratoři. Vystudovala jsem střední chemickou školu, a poté nastoupila na vysokou a získala práci na UK jako laborant. Mým cílem je dostat se do histologické nebo patologické laboratoře. Nyní si však užívám už druhým rokem mateřství a zabývám se zdravým životním stylem.