Odklad školní docházky: ano nebo ne?

Albi tužka s Hravou angličtinou ALBI
Albi tužka s Hravou angličtinou ALBI

Může se zdát, že je ještě dost času na to, než s vaším malým ‚miminkem‘ poprvé vstoupíte na půdu základní školy. Pokud si nejste jistí, jestli je vaše dítě připravené a zralé na nástup do školy a uvažujete o odkladu školní docházky, čtěte dál.

Kdy zvolit odklad?

Podle školského zákona mají děti, které dosáhnou 6 let před 1. zářím daného roku, povinnost zúčastnit se povinného vzdělávání. Zákon ale také nabízí možnost nástup do školy odložit až o 2 roky. 

Pokud si nejste jistí, zeptejte se učitelek ve školce, kam vaše dítě dochází, zda si myslí, že je vaše dítě zralé na školu. 

Jak vyřídit odklad školní docházky?

Důležité je se včas objednat do Pedagogicko-psychologické poradny (PPP) na vyšetření školní zralosti. Nejvhodnější je objednat se během měsíce února, různá pracoviště mohou mít dlouhé čekací lhůty.

Před termínem vyšetření v PPP ještě kontaktujte pediatra a požádejte o vystavení zprávy pro poradnu. Toto lze mnohdy vyřešit i na dálku, není nutná návštěva dítěte v ordinaci.

Vyšetření v PPP probíhá formou pohovoru s dítětem, zkouší se grafomotorická i hrubá motorika, samostatnost a psychická zralost. Často jste v kanceláři nejdříve dohromady s dítětem a poté jsou rodiče požádáni, aby počkali na chodbě. Je to důležité z toho důvodu, aby se ukázalo, jak dítě reaguje bez vás, jak dokáže plnit úkoly a snášet odloučení. Celkově vyšetření trvá asi hodinu.

Zprávu s výsledkem z vyšetření dostanete ihned. Obsahuje doporučení, jak s dítětem pracovat, na jaké oblasti se zaměřit, aby byl nástup do školy co nejsnazší. Kopii zprávy odevzdáte v mateřské školce a originál předložíte u zápisu do školy. 

Od z�pisu do lavice - 3. d�l - Pozornost - Ivana Vlkov�
Od zápisu do lavice – 3. díl – Pozornost

Co bude u zápisu?

K zápisu do základní školy se musíte dostavit alespoň vy, dítě může zůstat doma. Jde o formalitu a pokud víte, že dítě zůstane ještě rok ve školce, můžete tuto událost odložit na dobu, kdy to bude pro dítě zážitek s jasným koncem. 

Pokud se dítě zápisu přeci jen zúčastní, učitelky se ho zeptají na jednoduché otázky, zkouší úchop tužky, práci podle pokynů a samostatnost. Cílem je dítě seznámit se školní prostředím a pozitivně ho namotivovat.

Ředitel vámi vybrané základní školy musí vaši žádost o odklad školní docházky schválit. Jde ale téměř vždy o formalitu. Pokud Pedagogicko-psychologická poradna doporučí odklad školní docházky, nemá ředitel důvod se proti tomuto doporučení stavět. Rozhodnutí obdržíte poštou do 30 dnů od zápisu. 

Nebojte se, že by odklad školní docházky pro dítě znamenal nějaké stigma. V dnešní době jde o celkem normální věc. Mnoha dětem, obzvláště těm narozeným během letních prázdnin, roční odklad pomůže dozrát. Předškolní děti dělají pokroky každý den. Předčasné zaškolení by pro děti i rodiče mohlo znamenat velký stres a znechucení školy na velmi dlouhou dobu.

Jak připravit předškoláka do školy?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.