5 letních aktivit, které vás nebudou stát skoro žádné peníze

O prázdninách máme čas se dětem věnovat více, než obvykle. Chceme jim dopřát hodně zážitků – podnikat výlety, opékat buřty, stanovat, jet na dovolenou. Letošní léto je v něčem jiné než ta předchozí. Hodně rodin se rozhodlo trávit dovolenou v České republice, a tak je na většině míst hlava na hlavě. Možná jste raději ani neposlali děti na tábor, ale teď nevíte, jak zajímavě zaplnit vaše dny. Máme pro vás pět tipů, jak si s dětmi prázdniny užít v klidu a za málo peněz.

1. Vyrazte na piknik

Pikniky se hojně praktikují například ve Francii. Nabalte si obložené chleby nebo bagety, ovoce, zeleninu, vařená vajíčka a sladkou tečku na závěr. Vyhlédněte si nějaké příjemné místo v okolí, kam můžete s dětmi dojít pěšky a vydejte se na cestu. Roztáhněte deku a nikam nespěchejte.

 Jak si užijete ten nejlepší piknik? 

  • Na jídlo si vezměte věci, které se dají jíst rukama
  • Nezapomeňte na dostatek tekutin – vodu nebo vychlazené limonády
  • Ideálně vše sbalte do termotašky, ať na místě nemáte z potravin jen rozteklou teplou hromádku
  • Zábava pro všechny zvolte takovou, která nezabere moc místa. Vezměte si létající talíř, malý balón, bublifuk nebo křídy. Zkusit to můžete i s knížkou.
  • Vlhčené ubrousky a papírové talířky a kelímky se určitě budou hodit. Kdo se snaží žít více v souladu s přírodou, může si vzít dětské plastové nádobí z domu a místo vlhčených ubrousků například vodu v rozprašovači a papírové kapesníčky.
  • Na piknik se můžete vydat kdykoliv. Můžete snídat v trávě při východu slunce (pro nespavce), zvolit celodenní výlet s obědem či večeří nebo si vyrazit na odpolední svačinku. Na piknik je čas vždy.

2. Objevujte blízké okolí

Určitě máte ve svém okolí místo, kam jste se vždy chtěli podívat, ale vždy ho přepralo něco jiného. Teď je ta správná možnost. Často vyrážíme poznávat svět a přitom nám unikají krásy našeho nejbližšího okolí. Může to být vyhlídka na kopci, zajímavý koutek lesa, kde rostou maliny, romantická ulička ve městě nebo zmrzlinový stánek, který jste už dlouho chtěli navštívit. Vydejte se jen tak ven, bez pevného cíle a rozhlížejte se kolem sebe. 

3. Hrajte si na turisty

Zkuste se na své město podívat očima turisty a možná budete překvapení. S většími dětmi si můžete napsat vlastní průvodce, to je skvělá příležitost, jak se o svém bydlišti dozvědět i něco nového. Malé děti budou nadšené z hledání pokladu, který jim nachystáte. Vytvořte si okruh městem s body, které nesmíte minout a projděte si jej s dětmi. Když nezapomenete přidat vyhlášenou cukrárnu, kašnu na smočení nohou nebo nové dětské hřiště, úspěch bude zaručen.

4. Vyjeďte na výlet hromadnou dopravou

Dnes už vlakem nebo autobusem jezdíme málokdy. Mnohem pohodlnější je nasednout do auta, s dětmi tak nejsme vázáni na pevný jízdní řád a můžeme zastavit kdekoliv a kdykoliv. Přesto, nebo právě proto, mají vlaky a autobusy velké kouzlo. Nemusíte vyrážet daleko. Vyjeďte si třeba autobusem do vedlejší vesnice na dětské hřiště. Nebo ujeďte vlakem pár zastávek do blízkého města, zajděte si na zmrzlinu nebo na procházku do parku a jeďte zpátky. Dětem opravdu stačí málo. Ano, můžete výlet spojit s návštěvou muzea nebo hradu, ale není to nutné. Jednoduchost vás někdy může příjemně překvapit.

5. Stanujte

Nemusíte trávit týden v kempu, noc pod hvězdami můžete strávit i na zahradě. Pokud bydlíte ve městě, vydejte se do přírody a postavte si stan někde u lesa nebo u rybníka, ideálně na místě, kde už je vytvořené ohniště. Na večeři si opečte špekáčky a pozorujte hvězdy. Pro děti to bude každopádně zážitek,  který se se spaním v posteli nedá srovnat. Nezapomeňte na teplé oblečení na noc, hodně vody a baterku. Ráno je důležité tábořiště uklidit a co nejvíce po sobě zahladit stopy. Z přírody bychom si měli odnést hlavně to, co jsme do ní přinesli. Nenápadně učte děti zodpovědnosti k životnímu prostředí. 

Vyberete si některý z našich tipů? Mnohdy máme pocit, že děti musíme zahrnovat věcmi a zážitky a hlavně se nesmí nudit. Zkuste to letos jednoduše a uvidíte, že vás vaši potomci překvapí svou kreativitou a nenáročností.

Jak naučit mýt si děti ruce? TIP: Vyzkoušejte šetrné dětské mýdlo na ruce.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.