Předporodní kurz v těhotenství – musíte jej absolvovat?

Předporodní kurzy jsou velmi častým diskutovaným tématem. Zatímco pro některé maminky je jejich absolvování nepsanou povinností (nechtějí přeci nic zanedbat a pečlivá příprava je proto u nich samozřejmostí), pro jiné je jejich účast na předporodním kurzu zbytečnou ztrátou času. A jak se k předporodním kurzům stavíte vy?

Určitě se shodneme na tom, že jsou předporodní kurzy aktuálním tématem, o kterém se mluví neustále. Nejvíce se o kurzy zajímají především prvorodičky, pro které je všechno okolo miminka, porodu a péče o něho naprosto nové. Nemají zkušenosti, ze kterých by mohly čerpat a z tohoto důvodu nabývají dojmu, že se předporodního kurzu zkrátka účastnit musí. Je to ale pravda?

Co jsou předporodní kurzy a k čemu maminkám slouží?

Pod pojmem předporodní kurz si každý, kdo na žádném z nich nikdy nebyl, může představit ledasco. Měli byste vědět, že se kurzy určené pro těhotné rozdělují na dvě části – jedna část je teoretická a druhá část je praktická.

Teoretické části předporodního kurzu se skládají především z přednášek, na kterých se řeší mnoho témat týkajících se miminka a starosti okolo něho. Zároveň se díky teoretické části kurzu seznámíte s prací laktačních poradkyní, která by se vám mohla hodit v případě, dojde-li na problémy s kojením.

Praktická část předporodního kurzu se týká – jak už asi očekáváte – především praxe. Součástí bývají figuríny miminek, na kterých si tzv. osaháte například přebalování, chování, koupání nebo také první pomoc, která se v případě novorozenců může kdykoli hodit.

Je lepší kurz absolvovat sama, nebo společně s partnerem?

Pokud se rozhodnete předporodní kurz absolvovat, budete dále postaveni před další důležité rozhodnutí: absolvujete jej sami, nebo společně s tatínkem vašeho miminka?

Záleží jen na vás, jestli se rozhodnete na kurz docházet sami, nebo jestli si budete jistější, když budete mít po svém boku i drahou polovičku. Součástí kurzů bývá cvičení s bříškem, u kterého rozhodně není na škodu, když vám při něm bude partner po ruce.

Do absolvování předporodního kurzu ale partnery určitě nenuťte. Přiznejme si upřímně, že ne všichni tatínci jsou na takovou zkušenost jednoduše stavěni a může se stát, že by se na kurzu mezi maminkami nemuseli cítit dobře. Proto pokud vám přítel či manžel řekne, že se kurzu účastnit nechce, nehádejte se, nedělejte scény a na kurz choďte sami.

Kurzy nejsou povinné

Rozšířenou představou je, že jsou kurzy pro těhotné povinné. Opět zde zmíníme především maminky prvorodičky, které často věří všemu, co si kde přečtou. Nutno ale dodat, že předporodní kurz není povinný a záleží na každé těhulce, jestli se jej rozhodne absolvovat nebo ne.

Pokud máte pocit, že si budete díky kurzu jistější, pak se na něho přihlaste a investovaných peněz nelitujte. Naopak, pokud si myslíte, že to zvládnete i bez pomoci – každá žena se přeci nakonec o své dítě dokáže postarat – pak peníze investujte do něčeho pro sebe či pro miminko. A vůbec nic si nevyčítejte, rozhodně to není potřeba.

Mohlo by se vám hodit: Weleda Těhotenský pěsticí olej na strie

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.