Když se dítě stane obětí šikany – jak se zachovat správně?

Šikana je bohužel poměrně často vídaným jevem, kterému se nevyhneme ani v dnešní době – ba spíše naopak se kolikrát zdá, že současná doba šikanování mezi dětmi doslova nahrává. Děti jsou všelijaké a není tak žádným nevídaným jevem, že se známky šikany objevují už mezi velmi malými dítky, jež navštěvují teprve mateřskou školku.

Žádný rodič nechce, aby bylo jeho dítě šikanováno – to je přece více než jasné. Bohužel ve většině případů dá rodičům (ale stejně tak i jiným dospělým) zabrat, aby šikanu odhalili. Jsou případy, kdy jí nedokážou odhalit vůbec – děti se s tímto problémem nesvěřují. A čím déle dítě mlčí, tím se problémy stupňují, šikana graduje a v mnoha případech nekončí zrovna dobře.

Šikana je tabu

Společnost před šikanou zavírá oči. Je to téma, které je pro většinu lidí tabu. Zkrátka něco, o čem se běžně nemluví. Stejně tak to mají i šikanované děti. Jakmile je někdo šikanuje, nejedná se o nic, s čím by se chtěly někomu svěřovat, často se bojí i stydí.

Častým prvkem šikany je vyhrožování, že pokud dítě cokoli řekne, bude mu ublíženo, proto se není čemu divit, že děti mlčí a nevhodné chování vůči jejich osobě tak i delší dobu tutlají. A to nejen před rodiči, ale i před učiteli nebo kamarády.

Nabízí se tedy otázka, jak šikanu odhalit, když dítě samotné nic neřekne? Pokud máte děti, pak vám určitě vrtá hlavou otázka, jestli byste to vy sami dokázali poznat. Ptáte se sami sebe, jestli byste odhalili, že se s vaším dítětem něco děje. Jestli byste to vycítili.

Jak odhalit šikanu včas?

Drtivá většina dětí se s šikanou nesvěří. Jsou výjimky potvrzující pravidlo, které o šikaně promluví nahlas. Bohužel takových případů je žalostně málo, proto rozpoznání a odhalení šikany připadá na rodiče. Jak šikanu odhalit včas?

Dítě se uzavře do sebe, nekomunikuje

Jedním z možných projevů šikany je uzavření se do vlastního světa. Pokud má dítě zkušenosti s šikanou, snaží se tyhle problémy vytěsnit, takže si vytvoří jakýsi svůj vlastní svět, do kterého se uzavře jako do pomyslné bubliny.

Můžete tedy na dítěti zpozorovat, že přestane být tolik mluvné, projeví se to na jeho veselosti, začne se více stranit. Nemusí to znamenat nic, ale zároveň to může být způsob, jak se vyrovnat s šikanou a skutečností, že dítěti někdo ubližuje.

Dítě si začne stěžovat na bolest bříška

Jakmile mají děti nějaký problém, často se začnou vymlouvat na bolest bříška. Nejeden rodič má se stěžováním si na bolesti své zkušenosti. Jakmile se dítku děje něco špatného, je jasné, že se mu na dané místo nechce – ať už je to ve školce, ve škole nebo třeba na volnočasovém kroužku.

Dítě nevidí nic jednoduššího, nežli se vymluvit na bolest (nejčastěji je to právě bolest bříška), protože pak bude mít jistotu, že na dané místo nebude muset jít.

Postoje k rodičovství aneb jaký budu rodič?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.