Jak určit termín porodu? Existují 4 způsoby

Jakmile zjistíte, že jste těhotná, nejspíše vás bude hned zajímat, kdy nastane ten velký den, kdy si pochováte své miminko. Máme pro vás dobrou zprávu. Výpočet termínu porodu si můžete udělat sami. Jakými způsoby lze určit magické datum? Možností máte hned několik.

Termín porodu nezajímá jen vás a vaše blízké, důležitý je také z pohledu zdravotníků a třeba i při vyřizování mateřské dovolené. Lékaři jej potřebují znát proto, aby mohli posoudit, že miminko roste úměrně svému stáří. Z hlediska mateřské dovolené je zase termín podstatný kvůli nástupu na ní.

předporodní bylinný čaj
Předporodní čaj pro nastávající maminky

Výpočet termínu porodu podle menstruace

Základním ukazatelem pro výpočet termínu porodu je datum poslední menstruace. Znáte-li první den vaší poslední proběhlé menstruace, připočtěte k tomuto 280 dní. Udělat to můžete také tak, že k tomu datu přičtete rok, odečtete tři měsíce a přičtete sedm dní. Tato možnost je vhodná jen tehdy, pokud máte pravidelný cyklus.

Termín podle ovulace

Ženy, které sledovaly termíny ovulace a vedly si ovulační kalendář (mohly měřit bazální teplotu a další příznaky ovulace nebo používat testy z lékárny), připočtou 266 dní k termínu poslední ovulace.

Pohyby dítěte

Dříve se určoval termín porodu hlavně podle prvních pohybů děťátka. Je to metoda hodně nepřesná, protože každá žena je může začít vnímat jinak dlouho. Uvádí se, že obvykle je to kolem dvacátého týdne těhotenství u prvorodiček. U maminek, které už rodily, pak asi o dva týdny dříve.

Ultrazvukové vyšetření

Určení termínu porodu za pomocí ultrazvuku provádí lékař. Metoda je považována za velmi přesnou. Ještě spolehlivější má být výpočet termínu porodu pomocí kombinace dvou metod: začátek poslední menstruace a ultrazvukové vyšetření kolem 13. týdne těhotenství. Samozřejmě i tak se může termín porodu nakonec lišit, protože miminko se může rozhodnout přijít na svět v úplně jinou dobu, než máte v těhotenské průkazce.

Vyhodnocení termínu porodu vychází z hodnoty CRL, délky od temene plodu ke kostrči. Pokud je rozdíl mezi termínem poslední menstruace a termínem podle ultrazvukového vyšetření menší než 7 dní, platí datum poslední menstruace. Když je rozdíl větší než 7 dní, použije se datum určené ultrazvukovým měřením.

Termín porodu je ovšem pouze vodítkem. Jen asi 5 % dětí se narodí na toto datum. Jako narozené v termínu se berou všechny děti, které přijdou na svět od 38. týdne do 42. týdne těhotenství.

Fluidum Té Tekutá čajová směs BIOTIP: Užívejte si těhotenství, odpočívejte, relaxujte s šálkem dobrého čaje.

Neobvykle malé či velké? Nevadí

V některých případech se gestační věk špatně určuje, protože dítě je neobvykle velké či malé. Také může být někdy velikost dělohy v časném těhotenství nebo výška dělohy v pozdějším těhotenstvím neobvyklá.

Narodily se vaše děti na termín porodu nebo jej naprosto ignorovaly a vybraly si své datum?

Lakování nehtů v těhotenství. Ano nebo ne?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Klára Čulíková

Klára Čulíková

Už od základní školy jsem se chtěla věnovat chemii a dělat v laboratoři. Vystudovala jsem střední chemickou školu, a poté nastoupila na vysokou a získala práci na UK jako laborant. Mým cílem je dostat se do histologické nebo patologické laboratoře. Nyní si však užívám už druhým rokem mateřství a zabývám se zdravým životním stylem.