Podobnou situaci minimálně jednou zažil snad každý rodič: dlouhé hodiny jste nosili miminko na rukou, houpali jej v kočárku, tulili se k němu, zazpívali mu snad každou možnou ukolébavku, na kterou jste si vůbec dokázali vzpomenout. Zkrátka jste vyzkoušeli všechno možné i nemožné, ale váš miláček prostě ne a ne usnout.
Když dítě nechce spát a snaha o jeho upadnutí do říše snění se protáhne třeba na několik hodin, není se čemu divit, že je to náročná situace pro rodiče.
Ti se musí kolikrát přemáhat silou vůle, aby neusnuli dříve nežli jejich uplakaná ratolest. Ne všichni mají doma zlatíčka, která okamžitě usnou, jako když je do vody hodí. A možná i vy máte doma malého křiklouna, jehož uspávání je pro vás doslova noční můra…
Elisdesign.cz – vybavte si dětský pokoj, vytvořte montessori pokojíček, nakupujte kvalitní produkty.
Nedaří se vám dítě uspat?
A co vy? Je vaše dítko andílek, kterému se automaticky zavřou očka ihned poté, co jej položíte do postýlky nebo jej uložíte do kočárku? Nebo je vaše dítko malý vzteklounek, který dokonale sabotuje vaši úpěnlivou snahu jej uspat a je schopný dlouhé hodiny neúnavně plakat, zatímco vy naopak samotnou únavou padáte na ústa?
Rádi bychom zmínili, že pokud se vám dítě nedaří uspat, není to vaše chyba. Nemusíte sami sobě nadávat za to, že jednoduše nejste schopni uspat své dítě. Někdy to tak zkrátka je a i kdyby se rodiče stavěli na hlavu, dítě prostě spát nebude. Tak co s tím?!
Znáte bílý šum?
Už jste někdy slyšeli o pojmu známém jako bílý šum? Možná je to pro vás něco naprosto nového a z dnešního článku se o existenci tohoto slovního spojení dozvídáte vůbec poprvé.
Bílý šum je označení pro příjemné a líbivé zvuky, které jsou nám přirozené a mají úžasnou schopnost nás uklidnit – a to samé platí o našich dětech. Možná i vy usínáte daleko lépe, když třeba venku prší a padající kapky vás uklidňují, nebo třeba znáte někoho, komu se snáze usíná tehdy, kdy se zaposlouchá do šumění vln.
Jak se bílý šum dělí?
Bílý šum je pojem, který si můžeme rozdělit do dvou skupin: umělý bílý šum a přírodní bílý šum. Jaký je mezi nimi rozdíl? Především v tom, jaké zvuky daná skupina zahrnuje.
Mezi přírodní bílý šum lze proto zařadit jakékoli přírodní zvuky – například déšť, šumění vln, šumění větru nebo vodopád. Mezi umělý bílý šum pak řadíme šumění televize, puštěnou digestoř nebo třeba hučení vysavače.
Internet vás zachrání
Pakliže i vy máte s usínáním dítěte problém, vyzkoušejte bílý šum. Nemusíte hledat nikterak složitě, na internetu najdete spoustu zvuků, které vás mohou zachránit a které vám mohou především pomoci dítko uklidnit a snáze uspat. Podívejte se třeba na Youtube, kde takových zvuků najdete nespočet. Pak už jen stačí vyzkoušet, který konkrétní zvuk bude nejvíce sedět právě vašemu malému miláčkovi.