10 aktivit v přírodě, které budou bavit batolata i školáky

Máte rádi procházky lesem a chtěli byste je s dětmi něčím ozvláštnit? Nechejte se inspirovat následujícími tipy na hry a aktivity pro děti v přírodě a užijte si s dětmi společný čas v lese.

1. Hod šiškou

Hra, kterou není nutné dlouho připravovat. Nechte děti sesbírat hromádku šišek a nechte je trefovat se do stromů nebo házet do dálky.

2. Stavění domečků

Kdo z vás tuto aktivitu v dětství nemiloval? Podporuje fantazii a zlepšuje koncentraci. Najděte v lese ten nejlepší strom, v jehož kořenech spolu s dětmi postavíte ten nejkrásnější domeček pro skřítky nebo víly.

3. Věnec pro vílu nebo lesního skřítka

V lese nasbírejte různé lístky, přírodniny nebo klacíky a doma si společně s dětmi vytvořte z papíru pomocí lepicí pásky čelenku pro vílu nebo lesního skřítka.

4. Lesní detektiv

Dejte dětem za úkol donést z lesa něco, co je hladké, jemné, kulaté nebo pichlavé, duté. Pak si s nimi o jednotlivých vlastnostech věcí můžete povídat.

5. Třídění přírodnin

Nasbírejte v lese různé přírodniny, které můžete doma třídit podle různých kritérií. Např. podle barvy, druhu, velikosti. Hledejte různé společné znaky pro jednotlivé přírodniny (živá, neživá příroda, barva, plody apod.)

6. Bunkr

Pokud máte doma starší děti, nechte je, ať si v lese postaví svůj vlastní bunkr z materiálu, který najde.

7. Pantomima zvířat

Jeden z hráčů pantomimicky předvádí určité zvíře nebo činnost a ostatní hádají, co předvádí.

Hráč, který uhodne, předvádí další hádanku. Pro menší děti můžete připravit obrázky zvířat, aby si ho mohly lépe představit.

8. Frotáž stromů a listů

Vezměte si na procházku do lesa s sebou papír a voskovky. Papír položte na kmen stromu a plochou voskovky překreslujte texturu stromu a zkoumejte, jak vypadá kůra a povrch jednotlivých stromů.

Potřebujete nakoupit oblečení do přírody nebo na sport? Pro děti i dospělé? Tak to nakupujte na decathlon.cz.

9. Nejvyšší věž z přírodnin

Kdo postaví nejvyšší věž z přírodnin, které v lese najde? Dítě tak zkoumá vlastnosti materiálů.

10. Poslouchání zvuků lesa

Až budete v lese, nezapomeňte si s dětmi jen tak sednout a poslouchat zpěv ptáků a šumění lesa. Není lepší balzám na nervy než právě toto.

Jak učit děti hrou? Zkuste vzdělávací hračku: Duhové kamínky

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Sylva Vojtíšková

Sylva Vojtíšková

Jsem máma dvou malých dětí, učitelka ve výslužbě, která miluje cestování a poznávání nových míst. Abych mohla inspirovala ostatní, píši o tom blog (www.rodinacestuje.cz).