4 tipy, jak si (při)vydělávat na rodičovské dovolené

Mateřství je krásná etapa života, ale má i své stinné stránky. Mimo jiné to často bývá snížení finančního komfortu v rodině. Přibyl nový člen do domácnosti a zároveň ubyl jeden plat. Ačkoliv je nahrazen rodičovským příspěvkem, za který by maminky v zahraniční byly rády, nejedna maminka v ČR začne přemýšlet o přivýdělku.


V článku vám přinášíme 4 tipy, co může maminka na RD dělat. Ve všech případech jsme hledali činnosti, které lze vykonávat z domova a v časech, které mamince vyhovují. Práce jsou časově flexibilní.

1. Prodej oblíbené značky

Touto cestou začíná řada maminek, protože je zdánlivě nejjednodušší. Nadchnou se do nějaké značky typu kosmetika Mary Kay či Tiande, přípravky Eurona apod. Tento typ činnosti je však vhodný pro ženy zdatné v prodeji a komunikaci, které se nebojí hledat si tým pod sebe. Na druhou stranu máte k ruce zkušené prodejce, kteří vám poradí a dodají potřebné know-how.

2. Podnikání v online marketingu

Baví vás psaní textů, máte vlastní blog nebo umíte krásně kreslit či hodně času trávíte na sociálních sítích? Toto všechno můžete zúročit a rozjet si podnikání zaměřené na tuto danou činnost.

Začít podnikat jako OSVČ (osoba výdělečně činná) na rodičovské dovolené je legální a pro vás i výhodné. První rok neplatíte žádné poplatky (tzv. sociální a zdravotní pojištění). Další roky pak platíte odvody státu podle toho, jak se vám dařilo v předchozím roce. Počet klientů, pro které píšete texty, tvoříte grafiku či spravujete soc. sítě, si určujete samy na základě vlastních časových možností. Sama mám bohaté zkušenost s psaním textů na zakázku, tzv. copywritingem.

Vydělejte si psaním textů: www.copywriting.cz

3. Práce virtuální asistentky

Pracovala jste na administrativní pozici a práce s tabulkami či volání si s lidmi vám není cizí? Pak se staňte virtuální asistentkou pro své klienty. Co bude přesnou náplní vaší činnosti, to už je na domluvě s tím konkrétním klientem. Někteří potřebují navolávat schůzky, jiní hledají pomoc s Excel tabulkami, dalším pomáháte se zapsáním produktů na jeho e-shopu. Pokud zatím netušíte, co přesně byste jako virtuální asistentka mohla nabízet, mrkněte na web Šťastná VA.

4. Rozjezd vlastního e-shopu

Jde asi o nejtěžší variantu z hlediska počáteční investice na váš čas i finance. Ale Česká republika je ráj e-shopů a v nejisté době roku 2020 šly prodeje online obchodů nahoru. Můžete mít e-shop, kde přeprodáváte už existující značky, anebo zkusit navrhnout svou vlastní značku, jako jsem to udělala já s dětskou značkou Tuláčkův svět. Háčkujete, šijete na děti, vyřezáváte ze dřeva? Co nabízet své výrobky dalším lidem na e-shopu?

Nechcete jít do rizika s vlastním e-shopem? Nabídněte své produkty nejprve na Facebooku, Instagramu či Fléru. Podle poptávky uvidíte, kterým směrem se vydat a zda to vůbec má smysl. I v této variantě ale potřebujete mít založený Živnostenský list. Zabere vám to pár minut času a 1000 Kč.

Jak sladit práci a rodinu?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Hanka Šormová

Hanka Šormová

Milující maminka, vášnivá cestovatelka a zapálená podnikatelka. Vymýšlí jeden projekt za druhým, napsala knížku pohádek a rozjela vlastní značku Tuláčkův svět (www.tulackuvsvet.cz), pod kterou se ukrývají vědomostní hry pro zvídavé děti. Už od školních let ji to láká pomáhat a rozvíjet děti - své, ale i ty cizí. Vždyť děti dělají náš svět bohatším.