Maminky chtějí víc. Poptávají hračky, které nejsou jen dětskou kratochvílí

Anička drží tužku jako by měla pařáty. Zdenda se stále ještě nenaučil zapínat  knoflíky. A to jdou od září do školy! Navíc neradi malují, takže se od nich nedočkám žádného obrázku. Pořád by jen něco mačkali na těch svých tabletech. Už jsem unavená z toho, jak mi paní učitelka neustále klade na srdce, abychom s tím něco dělali. Jenže co? Stěžuje si zoufalá maminka dvojčat. Podobné problémy slýcháme  stále častěji.

Tak, jako všechno ostatní, i dětské hraní se vyvíjí. Způsob, jakým se už i děti nejútlejšího věku zabavují, je sofistikovanější. Díky digitalizaci a moderním technologiím se lze opravdu snadno a rychle učit. Na druhou stranu si však děti díky lákadlům v podobě nejrůznějších obrazovek neosvojí zcela banální dovednosti! To si  dnešní maminky uvědomují, a proto se poohlížejí po něčem, co jejich potomky dokáže nejen zabavit, ale i rozvíjet. Třeba v tak důležitém psaní, kreslení nebo v obyčejném úchopu tužky.

Řešením by mohla být modelína

Nejedná se jen o tradiční zábavu pro nejmenší. Ale o hru, jež se zaměřuje na celou  škálu vývojových a vzdělávacích aspektů. Výše zmíněný problém Aničky a Zdendy může totiž spočívat v nedostatečně rozvinuté jemné motorice. Ta má spolu s dalšími také zásadní vliv na rozvoj řeči a je „palubním lístkem“ v moři školních dovedností a schopností. Zejména v úspěšném zvládnutí grafomotoriky (psaní a kreslení) a vizuomotoriky (souhra oko-ruka).

Tím, že budeme s dětmi cvičit zručnost prstů – například vinutím šnečka nebo tvarováním kuliček – rozhodně podpoříme právě tuto oblast. Při hnětení, koulení, krájení i mačkání modelíny si společně užijeme nejen zábavu, ale procvičíme obratnost celé paže. Modelováním pomůžeme rozvoji maličkých i v dalších důležitých oblastech, jako je abstraktní a analytické myšlení, prostorová  představivost, vnímání souměrnosti a velikostí, matematické dovednosti. V  neposlední řadě touto činností podpoříme kreativitu, soustředění i uvolnění a také slovní zásobu.

JumpingClay – nelepí, nepraská, nedrolí

Na trhu se nabízí například certifikovaná značka modelíny JumpingClay. Je oblíbená pro svoji lehkost, nepraskavost, neblednoucí barvy (smícháním vznikají nové, neotřelé odstíny a zbarvení) nebo třeba i pro to, že v podobě kuličky skáče jako „hopík“. Také se skvěle natahuje, protože je výborně elastická a dají se s ní dělat psí kusy! Její výjimečné vlastnosti ocení však i rodiče. Maminky si mohou vyrobit třeba pěkné šperky, tatínkové miniatury svých oblíbených věcí. Dále se nelepí, nedrolí a je netoxická. Manipulací s ní tedy nevzniká nepořádek. Díky obsahu nanostříbra dokonce zabraňuje šíření infekce z dětských ručiček.

Také uvolňuje relaxační jasmínovou vůni, čímž zajišťuje celkové zklidnění (nejen) dívek a chlapců. A co víc? JumpingClay poslouží hned nadvakrát! Po modelovací seanci stačí nechat hotový výrobek přes noc na vzduchu pořádně ztvrdnout a zcela nová hračka je na světě! Věřte, že děti mají ke svým vlastním výtvorům zvláštní vztah. A tak jim dopřejme  ještě větší rozvoj kreativity díky výrobě něčeho zcela nového!

S modelínou JumpingClay pracují pedagogové v řadě institucí se zaměřením na  předškolní vzdělávání. Pořiďte si ji i vy domů a posuňte děti zase o krok blíž jejich zdárné budoucnosti. Více se dozvíte na webu: www.jumpingclay.cz.

Vyzkoušejte: Jumping clay

Vyzkoušejte: Velká sada modelíny Jumpingclay v plastové aktovce s knihou – krásný dárek pro děti.

Vyzkoušejte něco jiného než klasickou modelínu, vyzkoušejte Jumping Clay. Děti to (za)baví.

Zkuste kreativní sadu modelín v plastové aktovce, kde najdete modelíny, náhradní kelímky na uchování hmoty, knihu s návody, tvořítko a vykrajovátka.

Co se nám líbí na modelíně Jumping clay?

  • zdravotně nezávadná (netoxická)
  • jemně voní po jasmínu
  • hotový výrobek vytvrdne na vzduchu za několik hodin
  • ve tvaru kuličky skáče
  • nedrolí se a nemastí
  • lehká a nadýchaná
  • rozvíjí jemnou motoriku dětí, trpělivost a tvořivost

Inspirovat se na tvorbu můžete ve videích, která jsou na webu www.jumpingclay.cz k dispozici. Navíc se můžete podívat na tipy a triky, jak pracovat s hmotou, nejčastější otázky a odpovědi nebo jak míchat barvy. Přihlásit se můžete také do Minikurzu Modelování zdarma, jestli se chcete naučit, jak s hmotou správně pracovat.

Děti tato aktivity zabaví na poměrně dlouhou dobu, a především, na konci činnosti uvidí výsledek, se kterým si i vyhrají.

Podpora kreativity u dětí je stavebním kamenem pro jejich lepší budoucnost

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.