Pořizovat nebo nepořizovat dětem domácího mazlíčka?

Dilema, které je na stole při příležitostech narozenin, svátků nebo třeba Vánoc.

Mít nebo nemít dalšího člena rodiny by měla být záležitost, která není pouze dilematem, čím naši ratolesti udělat radost. Je to velký závazek hlavně pro nás a vůbec ne pro naše děti. My narozdíl od dětí víme, co to znamená mít skutečné povinosti, a dokážeme si lépe představit, co starost o domácího mazlíčka obnáší.

Zvažte všechna pro a proti

Děti si těžko budou představovat spojené náklady s veterinou, krmivem a podobně. Většina dětí uvidí jen roztomilé chlupaté zvířátko, s kterým si můžou hrát a mazlit se. A můžeme si říkat, jak je to naučí zodpovědnosti a tak dále, ale ne. Pořizovat si zvíčecího tvora jen kvůli tomu, aby se naše děti naučily zodpovědnosti není šťastné řešení.

Na miskách vah je důležité zvážit důvody, proč mazlíčka chceme a spočítat si, zda jsme schopni to finančně a časově ukočírovat, kdyby nastaly komplikace.

Dalším faktorem by měla být konverzace s vašimi dětmi, jak si ony představují soužití se čtyřnohým, dvounohým nebo jakýmkoliv miláčkem. Co od něj očekávají, co s ním budou dělat, jaké povinosti si s tím spojují. Prostě od nich vyzvědět jejich reálnou představu o tom, jak to bude probíhat a fungovat. Vy díky tomu pochopíte na čem jste a zda to má smysl.

Hračky kam se podíváte: jak naučit děti uklízet už od malička?

Překvapení?

Pukud jste všechny hodnoty pečlivě zvážili a rozhodli jste se pro pořízení, jistě vám na mysl přijde otázka překvapit nebo nepřekvapit? Všichni máme rádi překvapení a vidíme to jako ideální dárek s velkou mašlí kolem krku, který k nám běží a vykouzlí úsměv snad každému, kdo tomu přihlíží. Ale pokud do té zodpovědnosti a celkové připoutanosti chceme opravdu zapojit své děti, asi by bylo na místě, aby pomáhaly s výběrem. Je statisticky dokázané, že když si mazlíčka vyberou osobně, vytvoří si k němu větší vztah. A taky má zvířátko šanci si páníčka v tomto případě vybrat samo a to může být to nejlepší překvapení ze všech.

Od jakého věku?

Podle psychologů začíná nejvhodnější věková hranice pro pořízení mazlíčka od 5 až 6 let věku dítěte. A to hlavně z důvodů, aby se o něj byly schopny v případě potřeby postarat alespoň v základních potřebách.

Jak soužití pomůže?

Děti, které vyrůstají vedle domácího mazlíčka jsou méně nemocné, a to pokud nejsou alergici. Imunitní systém je nucen jim neustále vytvářet nové obranné látky. Zvířátko také může pomoci i v sociální rovině. Mazlíček učí dávat a příjímat přátelství. Pro sebestředné děti je to způsob, jak je naučit větší ohleduplnosti, empatii a samozřejmě v již zmíněných povinostech.

Mazlíček a miminko: jak skloubit život v jedné domácnosti?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Alexandra K. Veliká

Alexandra K. Veliká

Jsem maminka skoro pětileté dcerky. Milujeme cestování a už od doby, kdy začala chodit jsme procestovaly kousek světa. Během cest jsem se začala plně věnovat psaní knih, které od minulého roku začaly postupně vycházet na českém trhu. S dcerkou si užíváme hodně zábavy, vyprávíme si příběhy a pěstuji v ní pozitivní vztah ke knihám, proto chce být spisovatelkou po mamince. Vystudovala jsem public relations a v tom oboru se nadále zdokonaluji. Každým rokem chodím na tvůrčí dílny na Školu Tvůrčího psaní a scénáristiky Markéty Dočekalové. Baví mě se scházet s lidmi, kteří tvoří a milují knihy stejně jako já. :-)