Učte děti správnému chování formou příběhů. Recenze knihy: Dědečku…

Děti se nejvíce učí z toho, co vidí a z toho, co si samy prožijí. Okoukávají a napodobují chování rodičů, příbuzných, svého okolí, ale také svých oblíbených hrdinů a knižních postav. Toho využil i náš nejznámější popularizátor etikety, Ladislav Špaček, který napsal tři knihy zaměřené na etiketu a etiku pro děti:

Etiketa a etika pro děti

Knihou malého posluchače/čtenáře provází Viktorka a její dědeček, který jí vypráví zajímavé a poutavé příběhy s etickým a etiketním námětem. Prostřednictvím příběhů se děti s Viktorkou učí, jak se správně a slušně chovat v různých situacích – doma, ve školce, na hřišti, na návštěvě, v divadle, na cestách nebo u stolu. 

Kniha obsahuje velmi pěkné poutavé příběhy a situace, do kterých se dostane dříve či později každé dítě. Díky knize má tak dítě možnost seznámit se s novými situacemi a být na ně připraven, až se s nimi setká v reálném životě – ve školce, v divadle či v obchodě.

Hodnoty a návyky, které děti v knize poznají, jsou potřebné pro každodenní život, ale i pro budoucí profesní i osobní život v dospělosti. A to se v žádné škole nenaučí…

dědečku vyprávěj recenze

Charakteristika knih Dědečku, ještě vyprávěj:

  • etiketa pro děti od 3 do 10 let – pro nejmenší, předškoláky i děti školou povinné
  • na základě příběhů se děti učí správnému chování v různých situacích
  • příběhy mají etický a etiketní podtext
  • příběhy jsou dobré pro porozumění
  • velmi pěkné ilustrace
  • knihy jsou prodávány včetně audionahrávek, které namluvil sám autor
  • knihu využijí rodiče, prarodiče, ale také je velmi vhodné ji zařadit ve školství – při četbě ve školní družině, při relaxaci ve vyučovací hodině apod.

Po přečtení knihy doporučuji zařadit další aktivity s knihou.

Aktivity s knihou

 • povídejte si s dětmi o tom, co jste četli
 • nechte, ať vám odvypráví celý příběh
 • doptávejte se dětí – „Myslíš si….?“ „Líbilo se ti…?“ „Co je to…?“ „Co tě nejvíc zaujalo“?
 • každá kapitola má nějaký příběh – navázat na kapitolu můžete tematickými aktivitami – výtvarná aktivita, pohybová, vědomostní apod.

Co dětem předáme v dětství, to v nich zůstane. Začněte co nejdříve!

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.