Canva: Z mámy na plný úvazek grafičkou přes noc

Ráda byste občas utekla od rodičovských povinností? Přepnula a dělala něco jiného a naučila se něco nového? I při mateřské či rodičovské se můžete uplatnit na trhu práce. Jde to. V dnešní době internetu se můžete realizovat v digitálních profesích – už nemusíte chodit do kanceláře. Vše lze vyřídit z pohodlí domova. Většinou stačí mít funkční počítač a připojení k internetu.

Láká vás grafika? Jste kreativní, máte cit pro detail a ráda byste tvořila grafické materiály? Tvořte v Canvě. Co je to, jak se s programem pracuje a v jaké profesi využijete Canvu jsem pro vás sepsala v článku.

Co je to Canva a pro koho je vhodná

Canva je bezplatná webová platforma, která je určená pro tvorbu grafiky. Jedná se o nástroj, jehož hlavní předností je jednoduchost. Vytvářet v něm lze grafické návrhy, upravovat fotografie a zpracovávat videa.

Hlavní předností tohoto nástroje jsou přednastavené šablony. Těch Canva obsahuje více než 60 000 a jsou vytvořeny profesionály v oboru. Rozsáhlá knihovna dále obsahuje již připravené fotografie a ilustrace vhodné pro další použití.

Každý se může naučit v Canvě navrhovat profesionální grafiku. Ostatně i řada těch, kdo se grafikou živí, Canvu skutečně používá. Týká se to kromě grafiků i social media manažerů, bloggerů, virtuálních asistentek, ale i dalších profesí. I vy se můžete ucházet o tyto pracovní pozice, jsou totiž vhodné pro maminky na rodičovské dovolené.

Možnosti využití jsou v tomto editoru skutečně rozsáhlé. S Canvou lze vytvářet profesionální blogovou grafiku, grafiku pro sociální sítě, prezentace, plakáty, grafiku pro tisk, jako jsou časopisy či plakáty a mnoho jiného. Canva je vhodná i pro výrobu reklamních letáků či vizitek.

Jak se s programem Canva pracuje

Na počátku si zvolíte vhodnou šablonu. Ta v první řadě předurčuje velikost návrhu. Použít však můžete i rozměry vlastní. Nahrát si sem můžete samozřejmě i vlastní fotografie. Editovat lze poté celou řadu prvků, jako je rozvržení, další elementy v podobě čar a mřížek atd.

Editor vám dovoluje snadno a moderně zkombinovat texty i obrázky. U fontů je však důležité si ověřit, že podporuje češtinu a nebude tedy mít problém s diakritikou. Nabídka je však dost rozsáhlá, obsahuj kolem 140 fontů s podporou češtiny.

Ovládání je vysoce jednoduché, využívá totiž jednoduchý princip drag and drop, to znamená, že příslušné prvky do grafiky na požadované místo jednoduše přetáhnete.

Canva je navíc i vhodná pro práci v týmu. Umožňuje spolupráci několika uživatelů na témže obsahu a usnadňuje i sdílení. Pracovat se s tímto softwarem dá na počítači a případně také na mobilním telefonu. Software nevyžaduje instalaci, stačí pouze webový prohlížeč. Vytvořené návrhy se ukládají zcela automaticky. Díky tomu se ke své práci můžete i opakovaně vracet.

Kolik Canva stojí

Zásadní výhodou je hlavně to, že v základní verzi je editor zdarma. Pro využívání aplikace se však musíte zaregistrovat. Jakmile se pod svými údaji přihlásíte do rozhraní aplikace, můžete si Canvu přenastavit na český jazyk. Díky tomu se vám bude s programem pracovat snáze.

Vyzkoušejte Canvu PRO (placená verze) na 30 dní ZDARMA.

Pokročilé funkce v Canvě jsou již zpoplatněny. Snadno přímo v aplikaci prostřednictvím přehledných ikon zjistíte, které prvky si je v programu nutné dokoupit a ve verzi zdarma je tak použít nemůžete. Značná výhoda Canvy je tak i v tom, že si koupíte případně jen to, co skutečně chcete a plánujete využít, nakupovat lze jednotlivé elementy jednoduše po jednom.

Hlavně těm, kteří se rozhodnou používat Canvu intenzivněji, se vyplatí rozšířená verze. Předplatné si pořídíte ve formě měsíční, případně rovnou roční úhrady. Roční předplatné je cenově výhodnější.

Vyzkoušejte si tvorbu grafických materiálů v Canvě. Cvičení dělá mistra, to znamená: tvořte, tvořte, tvořte. A pak se už jen poohlédněte po pracovní nabídce, kterou lze dělat z domova na pár hodin týdně.

5+1 tipů, jak pracovat efektivně (nejen na rodičovské)

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.