Koupat nebo nekoupat miminko ihned po narození?

Dříve se miminko bezprostředně po narození koupalo, jelikož to bylo považováno za to nejlepší. Nicméně tuto praxi více a více nemocnic mění. Jelikož dnes je lepší s prvním koupáním nespěchat. Proč? Na kůži dítěte se udržuje vernix caseosa (mázek po narození) delší dobu a dává dítěti a mámě více času na kontakt s pokožkou v prvních několika hodinách po narození.

Je doporučeno světovou organizací WHO počkat s koupelí minimálně 6 hodin, ale pokud můžeme, tak celých 24 hodin. Prostě udělejte to, na co se cítíte.

Mohlo by se vám hodit: Kosmetika pro maminky po porodu

Existují rizika s ponecháním vernixu (mázku) na novorozeném dítěti?

Nechat vernix na pokožce vašeho dítěte obvykle není žádnou nevýhodou, ale existují výjimky. Pokud se narodí děti s chorioamnionitidou, infekcí plodové vody, obalů, nebo s barvením plodové vody mekoniem (žlučové barvivo ve stolici), tak musí být miminko vykoupáno ihned po porodu, aby se snížilo riziko bakteriální infekce.

Narozené děti matkám, které jsou HIV pozitivní nebo mají žloutenku, by měly být koupány ihned, aby se omezila pravděpodobnost přenosu nemoci.

Proč a jak se tvoří vernix (mázek)?

Vernix se tvoří na povrchu plodu zhruba ve 20. týdnu vývoje dítěte v děloze. Nejvíce se objevuje na zádech. Mázek sestává z vody (81%), lipidů (9%) a proteinů (10%). Pomáhá předcházet popraskání a zvrásnění kůže nenarozeného dítěte v děloze.

Tento mázek se tvoří z vydrolené buňky peridermu, lanuga (prvotního ochlupení plodu, které v pozdějším vývoji odpadává) a sekretu kožních mazových žlázek.

Funkcemi vernixu jsou:

  • ochrana tvořící se kůže před nepřetržitým působením amniové tekutiny, kterou obsahuje fetální moč;
  • hydratace kůže plodu;
  • usnadnění porodu plodu, který je díky mazu kluzký;
  • antibakteriální účinek neboli ochrana před infekcí a antioxidační vlastnosti.

Pár praktických tipů navíc, co s sebou do porodnice

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Klára Čulíková

Klára Čulíková

Už od základní školy jsem se chtěla věnovat chemii a dělat v laboratoři. Vystudovala jsem střední chemickou školu, a poté nastoupila na vysokou a získala práci na UK jako laborant. Mým cílem je dostat se do histologické nebo patologické laboratoře. Nyní si však užívám už druhým rokem mateřství a zabývám se zdravým životním stylem.