Finanční gramotnost pro maminky: 5 zásad, jak mít finance pod kontrolou

S nástupem na mateřskou/rodičovskou dovolenou každá maminka pocítí snížení finančního příjmu. V této době je důležité zamyslet se nad financemi. Jak dostat finance pod kontrolu a být více v klidu? Protože co máme pod kontrolou, v tom máme jistotu. A určitý pocit jistoty nám dodá klid.

1. Udržujte si finanční rezervu

Obecně se doporučuje vytvořit si finanční rezervu na 6 měsíců – v případě nenadálých událostí vám tato rezerva pomůže překonat toto období. Tuto rezervu byste měla mít k dispozici, ale nedoporučuje se, aby finance ležely na běžném účtě, ale třeba na spořícím. Banky dnes již k běžnému účtu nabízejí také spořící účty, kde se vám finance budou zhodnocovat.

2. Stanovte si finanční cíl

Víte, na co šetříte? Víte, kolik chcete našetřit? A víte, jak toho dosáhnete? Odpovězte si na tyto otázky a napište si je. Jakmile budete mít cíl, budete mít také motivaci. Stanovíme-li si nějaký cíl, začnou se v našem mozku uvolňovat hormony štěstí.

3. Odkládejte si 10 % z příjmu

10 % z příjmu je obecně doporučováno. Sama si ale určete, kolik si můžete dávat stranou. Může to být více i méně. Tyto finance pak mohou sloužit jako finanční rezerva nebo vám umožní si splnit vaše cíle a přání.

4. Plánujte výdaje dopředu

Naplánujte si na daný měsíc nebo týden nezbytné výdaje. A před každým nákupem si položte otázku: opravdu tuhle věc potřebuji? Opravdu se bez toho neobejdu?

5. Nenechte se zlákat prodejními triky

Triky prodejců jsou velmi promyšlené. Pozor na ně, odolejte slevám a akčním nabídkám. Neutrácejte peníze bez rozmyslu.
Pozor na: slevy, 1+1 zdarma, věrnostní kartičky, omezená nabídka, už zbývá jen XX kusů a další.

Dělejte si radosti.

TIP: Nakupujte online na internetu

Nemusíte s dětmi trávit hodiny v obchodě a zbytečně utrácet za to, co děti zrovna uvidí. Užijte si s dětmi raději čas v přírodě, na čerstvém vzduchu a zabavte je hrouNakupujte online a výhodněji. Na internetu máte větší výběr zboží a ceny můžete snadno porovnávat a nakoupit tam, kde je produkt levnější.

Oblečení do přírody i na sport, pro děti i dospělé, za dobré ceny nakoupíte na Decathlon.cz. Jistě oceníte i velmi prozákaznický servis a možnost vrácení nevyhovujícího zboží.

Jak šetřit čas v rodičovství? Maminky, nakupujte online

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.