Proč nepoužívat dudlík?

Po dudlíku se většinou sáhne kvůli dětskému pláči, jelikož to bývá řešením rodičů si konečně odpočinout. Nicméně se během pár dnů mohou zhatit veškeré snahy o bezproblémové zahájení kojení. Novorozenec totiž okamžitě fixuje to, co mu vyhovuje.

Nakupujte na Lékárna.cz – vše pro maminky i miminka.

Dudlík jako zlý pán?

1. Je zcela jisté a prokázané, že časné zavedení dudlíku může neblaze ovlivnit kojení. Pokud nabídneme zdravému novorozenci dudlík moc brzy, hrozí, že nastanou potíže se správným přisátím  k prsu a následně s efektivním sáním.

2. Při užívání dudlíku neboli šidítka se oddalují zcela přirozené náznaky hladu. Miminko se hlásí až hlasitým křikem, místo prvotními signály, kterými jsou mlaskání, žužlání ručiček, otáčení hlavičky apod.

3. Důsledkem brzkého zavedení dudlíku a jeho nadužívání může být:

  • pokles tvorby mléka,
  • neklid dítěte a
  • jeho neprospěch.

Tyto příznaky vyvolají stres u maminky. To následně může způsobit úzkostné stavy, bolest prsou kvůli špatnému vyprazdňování, nebo naopak z důvodu poranění důsledkem špatné techniky přisátí. To je důsledkem navození pocitu selhání z neschopnosti ukonejšit hlad dítěte tou nejpřirozenější cestou, a to kojením. Toto špatné emoční rozpoložení maminky bohužel brzdí opětovné nastavení správného přisátí s cílem kvalitního a hlubokého sání, s nímž by se obnovila dostatečná tvorba mléka.

Nevíte si rady s kojením? Máte otázky či potřebujete odbornou pomoc? Obraťte se na laktační poradkyni ve vašem okolí.

4. Nejčastěji je dudlík novorozenci nabídnut od matky, která podlehne navzájem si odporujícím radám a nemá žádnou odbornou, jednotnou pomoc. Pokud se v matce stále stupňuje nejistota z různých doporučení, která se týkají např. regulace délky kojení, režimu krmení, poloh apod., tak toto všechno vyústí v neklid u dítěte. Pak nastává pláč, který absolutně podlomí matčinu sebedůvěru a jisto jistě zapůsobí jako stres faktor, který při kojení zablokuje ,,let down reflex,, tzn. že se mléko spustí po delší stimulaci a tok není rychlý. Pokud se dítěti nespustí mléko dle jeho očekávání, tak propuká v pláč, až prso začne úplně odmítat. Tímto následkem mamince klesá množství mléka a jako východisko zvolí dudlík a kojení nahradí lahví.

TIP: Bojkot kojení – Proč miminko odmítá prso a jak to překonat?

5. Dudlík a sání z lahve narušuje mechanismus sání kojeného dítěte. Užití dudlíku zpravidla v 6-8 týdnech vede k horší technice sání, a tím pádem i nižší tvorbě mléka.

6. U dětí s dudlíkem může nastat poškození formujícího se chrupu, pokud se bez něj neobejdou ani po druhém, třetím roce života.

Dobrá zpráva nakonec

Dítě dudlík k životu nepotřebuje. K této variantě by se maminka měla uchýlit až jako k poslední možnosti. Jestliže máte pocit, že dítě šidítko zklidní – pak jej samozřejmě nabídněte. Používá ho spoustu maminek. Jen doporučujeme odnaučit od dudlíku co nejdříve.

Jak odnaučit dítě na dudlík?

Rozloučit se s dudlíkem někdy vyžaduje opravdu velkou důslednost a trpělivost. Někdo strategicky volí odevzdat dudlík Mikulášovi, kouzelným bytostem nebo předat mladšímu sourozenci. Jiní dudlík ustřihnou a dítě samo dudlík vyhodí, jelikož má ‘‘auví‘‘.

Dudlík je se svými plusy a mínusy již dlouhá léta hojně diskutovanou součástí každodenní péče o miminko. Ať se rozhodnete pro dudlík či bez něj, je to jen vaše rozhodnutí.

Bílý šum může být vaše záchrana, když miminko odmítá usnout

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Klára Čulíková

Klára Čulíková

Už od základní školy jsem se chtěla věnovat chemii a dělat v laboratoři. Vystudovala jsem střední chemickou školu, a poté nastoupila na vysokou a získala práci na UK jako laborant. Mým cílem je dostat se do histologické nebo patologické laboratoře. Nyní si však užívám už druhým rokem mateřství a zabývám se zdravým životním stylem.