Čekáte druhé miminko? Na příchod sourozence musíte starší dítko připravit včas

Nový člen rodiny je velkou změnou nejen pro samotné rodiče, ale i pro starší sourozence. Ačkoli se velmi často říká, že se rodičovská láska nedělí, ale násobí, dětem tohle nevysvětlíte. Starší dítka se tak musí připravit na to, že najednou nebudou středem pozornosti pouze oni, ale že se o čas a pozornost rodičů budou muset dělit ještě s někým dalším.

Každé dítko je jiné, proto se dá očekávat, že se každé z nich s novinkou o mladším sourozenci popere jinak. Zatímco některé děti se na post staršího sourozence těší, jiné to vnímají úplně opačně.

Vzhledem k tomu, že rodiče nemohou přesně vědět, jaká bude reakce staršího dítěte, není určitě rozumné zprávu o mladším sourozenci odkládat až na dobu, kdy přijde čas na první návštěvu v porodnici. Proto doporučujeme staršího sourozence na příchod miminka připravit s předstihem.

Jak dítěti oznámit, že bude mít sourozence?

Možností a způsobů, kterými lze staršímu dítěti oznámit, že se mu brzy narodí sestřička nebo bratříček, je hned několik. Záleží jen na vás, pro který z nich se rozhodnete – my se přikláníme ke klasice v podobě promluvení si. Najděte si čas, využijte klidného okamžiku, posaďte si dítě třeba na klín a v klidu mu vysvětlete, jak velká změna vás všechny čeká.

Čím mladší je dítě, tím více tzv. „po lopatě“ mu to musíte vysvětlit. Příliš malým dětem nemá asi cenu složitě vysvětlovat veškeré souvislosti, ty starší se naopak mohou dožadovat podrobností. S ohledem na stáří a mentální vyspělost vašeho staršího dítěte volte správná slova.

Dokažte dítěti, že je důležité

Děti milují pocit důležitosti. Chcete-li je pro něco nadchnout, musíte jim ukázat, jak moc budou potřeba. V případě narození mladšího sourozence se skvěle nabízí označení „starší bráška“ nebo „starší sestřička“.

Vysvětlete dítěti, že budete potřebovat jeho pomoc, protože sami péči o malé miminko nezvládnete – i když to samozřejmě není tak úplně pravda. Ukážete-li staršímu sourozenci, že se od něho očekává pomoc a že bude při starosti o miminko potřeba, o to více se bude na jeho příchod těšit a o to menší bude šance, že začne trucovat a dělat naschvály.

Zapojujte jej už před narozením

Narození miminka a jeho příchod domů si žádá mnoho změn, které se týkají i přípravy domácnosti na tuto velkou událost. Nebojte se dítko zapojit do příprav ještě před tím, než se mu mladší sourozenec narodí.

Může s vámi vybírat oblečení, může se podílet na přípravě postýlky, může rozhodnout o volbě povlečení nebo vybrat sourozenci dudlík či lahvičku. I to je způsob, kterým jej na nové změny připravíte a přimějete jej se na miminko těšit – nikoli se ho obávat a brát ho jako vetřelce, který jej připravil o pozornost maminky a tatínka.

Jak podpořit imunitu u dětí?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.