Dětská jóga: jak a proč s ní začít?

V dnešní době plné chaosu a neustálých změn je potřeba se nadechnout a načerpat vnitřní klid. Nepotřebujeme to jen my – maminky nebo budoucí maminky, ale i naše děti. I pro ně je tato doba dosti náročná, a proto můžete vyzkoušet aktivitu, která prospěje nejen jejich tělu, ale i mysli.

Jak začít s jógou?

Na internetu je mnoho rad a praktik jak začít s dětskou jógou. Každý by si měl najít cestu, která mu vyhovuje. Nám se z počátku nejlépe cvičilo podle videí na YouTube, kde jsem zadala dětská jóga, později jsme cvičení rozvíjeli vlastním směrem. Záleží jak dobře znáte pohybové možnosti vaše i vašeho dítěte. Kdo si není jistý nebo je úplný začátečník, je nejsnadnější zajít na profesionální lekci dětské jógy, případně ji vyzkoušet online a zeptat se cvičitelek přímo. A následně zkoušet i doma.

Vyberte si oblečení a pomůcky na jógu.

Jak děti nadchnout?

Nejlepší možnost, jak děti jógou nadchnout, je formou hry a představivosti. Skrze cviky je můžeme vzít na různá místa (na safari, k moři, na horu…), kde mohou vidět různé věci/zvířata/postavy (zpívající ptáky, západ slunce, jednorožce…) a zažívat různé pocity (štěstí, nadšení, sílu…). To je jen na fantazii dospělého. Pokročilejší mohou předat fantazírování dětem a nechat se unášet na vlnách jejich mysli.

Proč začít s dětskou jógou již dnes!

Důvodů a pozitivních přínosů je celá řada:

  • Lepší koncentrace a soustředěnost
  • Vnímání vlastního těla
  • Vzájemné respektování v kolektivu a nesoutěživost
  • Zvládání stresových událostí a nalézání klidu
  • Zvyšování sebedůvěry
  • Rozvoj fantazie

Jak na dětskou jógu? Inspirovat se můžete také v knihách, které jsou zaměřené na jógu pro děti. Vyberte si na www.knihydobrovsky.cz

Kdy začít s jógou?

  • Nejvíce se informace shodují, že ideální počáteční věk je od doby, kdy je dítě schopno chodit. Nejčastejší dolní věkovou hranicí jsou kurzy od tří let.
  • Jógu můžete dělat s dětmi kdykoliv během dne podle vašeho časového harmonogramu. Za mě je to nejlepší dopoledne, kdy se určitými cviky a příběhy snažím dítě rozproudit a natěšit do nového dne, anebo na večer, kdy má cvičení formu pohádky a zklidnění těla i mysli před spaním.

Rada na závěr: Nenaléhejte, pokud dítě o jógu nejeví zájem. Můžete si zacvičit nebo zameditovat sama a být tak příkladem. Uvidíte, že se k vám prcek brzy připojí.

Jak podpořit imunitu u dětí?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Alexandra K. Veliká

Alexandra K. Veliká

Jsem maminka skoro pětileté dcerky. Milujeme cestování a už od doby, kdy začala chodit jsme procestovaly kousek světa. Během cest jsem se začala plně věnovat psaní knih, které od minulého roku začaly postupně vycházet na českém trhu. S dcerkou si užíváme hodně zábavy, vyprávíme si příběhy a pěstuji v ní pozitivní vztah ke knihám, proto chce být spisovatelkou po mamince. Vystudovala jsem public relations a v tom oboru se nadále zdokonaluji. Každým rokem chodím na tvůrčí dílny na Školu Tvůrčího psaní a scénáristiky Markéty Dočekalové. Baví mě se scházet s lidmi, kteří tvoří a milují knihy stejně jako já. :-)