Slyšeli jste o těhotenské cukrovce? Máte strach, že se bude týkat i vás? Tak čtěte článek dál. Dozvíte se ty nejdůležitější informace, které se vám mohou hodit, nebo alespoň budete mít přehled a těhotenská cukrovka vás nepřekvapí.
V těhotenství se může rozvinout těhotenská cukrovka – gestační diabetes (GD), to však neznamená, že jste měla diabetes před těhotenstvím nebo ho budete mít později. Těhotenská cukrovka je dočasnou poruchou metabolismu cukrů, která je většinou vázána jen na období v těhotenství. Avšak do budoucna zvyšuje riziko vzniku diabetu 2.typu. Pokud se nezvládne, může zvýšit riziko komplikací nejen pro vás, ale i vaše miminko během těhotenství a porodu. Nutné je však zdůraznit, že se jedná o onemocnění matky, nikoli děťátka.
Příznaky těhotenské cukrovky
Pokud nějaké příznaky jsou, bývají velmi mírné. Některé těhotné ženy se mohou cítit více žíznivé než normálně, nebo mají potřebu častěji močit, ale je značná obtížnost rozlišit změny související s těhotenstvím a příznaky GD.
Co způsobuje těhotenskou cukrovku?
Bohužel přesná příčina není známa, ale s největší pravděpodobností hrají roli hormony. Když jste těhotná, tak vaše tělo produkuje větší množství některých hormonů, a to včetně těch, které zvyšují inzulínovou rezistenci.
Tyto hormony ovlivňují placentu a pomáhají udržovat těhotenství, nicméně zároveň oslabují účinnost inzulinu, jehož úkolem je snižovat hladinu glukózy v krvi, neustále pomáhá přemisťovat glukózu z krve do buněk, kde se používá pro energii. Kvůli těmto hormonům se v těle matky hromadí nadmíra cukru, který oslabený inzulin nezvládá regulovat, takže v krvi je k dispozici více glukózy, která se bohužel přenáší i na dítě. Pokud je rezistence na inzulin příliš silná, tak se hladiny glukózy mohou abnormálně zvýšit, dostává se také skrz placentu k plodu a rovněž zvyšuje i jeho hodnoty cukru v krvi. Ten se bohužel ukládá ve formě tuků, což přispívá k rychlejšímu růstu dítěte (vyšší porodní váha). Důsledkem může být i zpomalený vývoj plodu.
Jak již zaznělo výše, tak přesný důvod vzniku těhotenské cukrovky není známý, ale existují predispozice, které riziko rozvoje zvyšuji. Čím více faktorů žena splňuje, tím má větší pravděpodobnost, že se cukrovce nevyhne.
Nejčastější faktory vzniku těhotenské cukrovky
- věk nad 25 let
- těhotenská cukrovka během předchozího těhotenství
- opakovaný samovolný potrat
- porod mrtvého plodu
- předchozí porod plodu s váhou vyšší než 4 kilogramy
- výskyt diabetu v rodině
- obezita
Pokud se těhotenská cukrovka neléčí:
- nadměrný růst plodu
2. naplánovaný porod císařským řezem
3. komplikovaný vaginální porod
4. nízká hladina glukózy v krvi u novorozence
5. obtížné dýchání u novorozence
Kdy se chodí na testy těhotenské cukrovky a jak probíhají?
Glukózový test můžete podstoupit mezi 24. a 28. tt. Nejdříve vám odeberou krev na lačno, aby byla zjištěna míra cukru za „normálního stavu“. Poté musíte nejdříve vypít 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě. Nutno zmínit, že jsou zde určeny hraniční hodnoty hladiny krevního cukru. Na počátku testu 5,1 mmol/l, v první hodině 10,0 mmol/l a 8,5 mmol/l ve druhé hodině. Pokud je vám naměřena i jedna z uvedených hodnot nebo jsou vyšší, máte těhotenskou cukrovku.
Mohlo by se vám hodit: Kosmetika pro maminky po porodu
Jak bojovat proti těhotenské cukrovce?
Pokud vám těhotenskou cukrovku potvrdí, budete odeslána do diabetologické ambulance, kde dostanete glukometr a seznam potravin s jejich glykemickým indexem. Základem je počítání sacharidů i jejich součet za den a dodržování pravidelného režimu pěti až šesti jídel denně. Odstup mezi jídly by neměl být větší než 4 hodiny, přes noc ne více než 10, maximálně 12 hodin, jinak tělo začne hladovět a vyrábět sacharidy z tuků, přičemž do krve vylučuje ketolátky škodlivé pro plod.
Neslaďte a vyhýbejte se potravinám, které obsahují med a cukr.
Vysoká hladina cukru v krvi způsobená těhotenskou cukrovkou se vrátí do normálu, jakmile se vaše dítě narodí. Ale jakmile jednou budete mít těhotenskou cukrovku, můžete čelit vážným, dlouhodobým zdravotním rizikům. Až u 70 % žen s těhotenskou cukrovkou se nakonec vyvine diabetes 2. typu. Riziko onemocnění srdce je o 20 až 50 % vyšší, než je tomu u žen s normální hladinou cukru v krvi během těhotenství. Také vaše dítě bude čelit vyššímu celoživotnímu riziku cukrovky a obezity.
Proto je nesmírně důležité těhotenskou cukrovku nepodceňovat a dodržovat všechna doporučení.