Milovnice kávy: kolik jí můžete vypít v těhotenství a čím ji nahradit?

Káva neodmyslitelně patří k rannímu rituálu značné části populace. Je to povzbuzovač a hnací motor, který nás nastartuje k činnosti, jelikož obsahuje kofein, který stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Proto oddaluje únavu, podporuje myšlení a koncentraci. Také je to společenský nápoj. Často volíme kávu, když jsme s přáteli nebo na pracovní schůzce. Nebo na ni zkrátka máme chuť a dělá nám dobře. To jsou asi nejčastější důvody, proč je káva součástí našich každodenních životů.

Káva v těhotenství?

Dobrou zprávou je, že i když kofein prochází placentou do těla miminka, úplně se jí vzdávat nemusíte. Je potvrzeno, že 200 mg kofeinu v potravě denně je bezpečné pro vás i vaše miminko. Proto si můžete dopřát 2 šálky denně bez obav. Samozřejmě záleží na druhu kávy a její kvalitě.

V těhotenství je důležité zdravé stravování, proto byste si měla dopřát i kvalitní kávu. Lepší dobré espresso než chemická rozpustná káva.

Doporučujeme nákup chutné kávy v e-shopu Zlaté zrnko. KLIKNĚTE ZDE…

Kde je všude ukryt kofein?

Nejvíce je kofeinu obsaženo v kávě, o tom jsme si již řekli. Dále se vyskytuje v čajích – zeleném, černém, pozor na kolové nápoje a úplně vyhnout byste se měla energetickým nápojům. Nejen kvůli kofeinu, ale především kvůli chemickým látkám, které jsou v něm obsaženy. Na závěr bych ještě zmínila, že malé množství kofeinu je obsaženo také v limonádách a čokoládách. Tak na to myslete.

Kde hledat náhradu?

Nemusíte hledat daleko. Možná si vzpomenete na svá dětská léta, kdy jste pili kávu jako dospělí. Sice se nejednalo o opravdovou kávu, pravděpodobně velká část obsahovala mléko, ale připadali jste si jako dospěláci. Možná to můžete vyzkoušet i na vaše dítko, když chce „taky pít kafe“. Udělejte mu radost a dejte si zdravý bezkofeinový nápoj s ním.

I v kavárně si můžete požádat o kávu bez kofeinu. V dnešní době je běžnou součástí nabídky.

Melta a Caro

Jedná se o nápoj z žita, ječmene a čekanky. Samé zdravé a dobré věci. Ale ne pro pro alergiky na lepek! Melta i Caro jsou si chuťově velmi podobné. Jedná se o zdravou náhradu kávy a přispívá ke zdravé střevní mikroflóře. Stačí najít ten správný poměr směs – voda (mléko) a chutný nápoj je na světě.

Špaldová káva

Špalda, která se úspěšně prosazuje na potravinovém trhu a těší se oblíbenosti, je zdravější alternativou pšenice (proto doporučuji kupovat pečivo ze špaldy). Ale také špaldová káva vykazuje pozitivní účinky pro tělo. Hlavní ingrediencí je pražená špalda, která podporuje lepší stravitelnost a méně zanáší organismus.

Jak se říká, všeho s mírou. Přiměřené a rozumné množství nikomu neublíží. Já třeba neodolám dobrému latté při posezení v kavárně. To prostě k tomu patří a to si neodpustím.  A třeba i s dortíkem. Člověk si to musí udělat hezké. 😀

A na čem si pochutnáváte v těhotenství nebo při kojení vy? Napište nám do komentáře. 🙂

Mohlo by vás zajímat: Je bezpečné lakovat si nehty v těhotenství?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog 1. stupně na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova, vzdělávání dospělých a profesní rozvoj v souvislosti s online marketingem a copywritingem (www.psanimebavi.cz). Nyní si především užívám nové role maminky.