Jak učit děti hrou? Zkuste vzdělávací hračku: Duhové kamínky

Dnes si představíme hračku, která je u našich kluků velmi oblíbená. Jsou to duhové kamínky, nebo Rainbow pebbles. Jsou zajímavé pro děti již od dvou let, ale využijete je i pro školáky. Pokud znáte tangramy, kamínky skládání obrazců posunou na další úroveň.

Duhové kamínky rozvíjejí dovednosti dětí

Na první pohled jsou kamínky hodně jednoduché. V krabičce najdete 36 kamínků v 6 barvách a 6 velikostech. Na omak jsou kamínky velmi příjemné, jakoby pogumované a jsou lehoučké. V balení je také 20 oboustranných karet s návrhy, co vše se dá z kamínků stavět. Vaší fantazii se ale meze nekladou, takže obrazců vytvoříte určitě mnohem více.

Jako všechny smysluplné hračky, kamínky slouží k zábavě, ale zároveň se děti i učí. S kamínky se dá velmi dobře procvičovat jemná motorika, prostorové vidění, matematické schopnosti, děti si procvičí i kreativitu. Procvičíte si na nich barvy, porovnávání velikosti, trpělivost a u starších dětí i angličtinu.

Malé děti si kamínky rády osahávají, zkouší je stavět na sebe, můžete jim představit i jednoduché obrazce. Můžete s nimi trénovat barvy i velikosti. Zahrajte si třeba na honbu za pokladem, kdy viditelně položíte kamínky na různá místa po bytě a děti vám je budou nosit podle vašich instrukcí: například přines mi nejmenší žlutý kamínek. Můžete je třídit podle barev nebo velikosti. Náš tříletý syn si pořád není úplně jistý barvami a starší předškolák se učí skloňovat, proto u nás podobného procvičování není nikdy dost.

Tip na hračku: dřevěná duha

S kamínky roste také sebedůvěra

3D stavby se postupně zvětšují s tím, jak děti získávají sebedůvěru. Samozřejmě, každá věž několikrát spadne, než se podaří dát všech 6 kamínků na sebe. Děti se tak naučí trpělivosti, která se jim bude hodně hodit. Některé stavby z kartiček jsou opravdu složité a dají zabrat i dospělým.

Předlohy na kartičkách mají různou úroveň, ty nejjednodušší zvládnou i dvou nebo tříleté děti. Na rozdíl od tangramů, kde jsou obrazce geometricky pravidelné, mají kamínky nepravidelné tvary a děti se musejí rozhodnout, který kamínek ke stavbě obrázku potřebují a jak ho mají umístit, aby se jejich výsledný obrazec rovnal předloze.

Se školáky můžete trénovat i matematické schopnosti a předložky. Seřaďte kamínky náhodně za sebe a dávejte dítěti úkoly. Například dej modrý kamínek za – před- nad – pod žlutý. Polož třetí kamínek za poslední. Vezmi z řady dva žluté kamínky a dej místo nich tři zelené. Vyber tři nejmenší kamínky nebo nejmenší kamínek z každé barvy.

Trénujte angličtinu

Pokud s dětmi trénujete i angličtinu, kamínky jsou skvělé na procvičování barev, velikostí, porovnávání a skloňování přídavných jmen, větší – menší (vhodné pro školáky), předložek a podobně. Učení hrou a prožitkem je nejefektivnější učení vůbec, děti si zapamatují hromadu informací a přitom ani neví, že se vlastně učí.

Kamínky jsou zabalené v sympaticky malé krabičce, můžete si je přesypat i do zavíracího sáčku a brát s sebou na výlety nebo dovolenou. Díky svojí variabilitě vám nezaberou moc místa v kufru a přitom se s nimi zabaví na dlouho děti i vy. Obecně platí, že smysluplné hračky bývají dražší. Vydrží vám ale několik let a zabaví se s nimi batolata i dospělí.

Připravte se s dětmi na Halloween – 7 tipů na tvoření

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.