Trend zvaný dula – opravdu je to takový hit?

Stále více maminek před porodem uvažuje nad tím, že si k tomuto fyzicky i psychicky náročnému okamžiku přizvou dulu.

Zatímco dříve bylo naprosto normální, že ženy doprovázely těhotné maminky u porodu, v dnešní době je zvykem brát si k porodu partnera (tatínka dítěte), případně někoho blízkého z rodiny. Ale vzít si k porodu prakticky cizí ženskou? To je pro mnoho budoucích maminek (a samozřejmě nejen pro ně) jedna velká neznámá.

A co vy? Patříte k maminkám, které přemýšlí nad tím, že se nechají při porodu doprovázet dulou? Nebo se naopak řadíte k maminkám, které o tomto stále rozšířenějším trendu v podstatě nic neví? Ať už je to tak či onak, určitě si nenechte ujít následující řádky. Společně si v nich odpovíme na otázku, jestli je dula opravdu potřeba a k čemu na porodním sále samotné rodičce vlastně je.

Víte, kdo je dula?

Možná vůbec netušíte, co se pod cizokrajně znějícím slovíčkem dula vlastně skrývá. Tento název pochází ze starého Řecka, kde bylo zvykem, aby těhulce byla při porodu k dispozici další žena. Dula je žena, která prošla speciálním proškolením a jejím úkolem je doprovodit těhotnou při porodu.

Nejenže s ní stráví celý porod, ale zároveň je zde od toho, aby budoucí mamince poskytla jak psychickou, tak fyzickou podporu. Dula se snaží nastolit během porodu příjemnou atmosféru a snaží se, aby se maminka nesoustředila na nic jiného, jen na své miminko.

Pozor – dula není zdravotnice!

Nutno dodat jednu důležitou věc: dula není zdravotnice! Ačkoli prochází speciálním proškolením, nemůže nahradit lékaře. Co to znamená? Že během porodu nesmí zasahovat do lékařských zákroků a výkonů, musí respektovat rozhodnutí lékařů a neplete se jim do práce.

Dula při porodu – ano nebo ne?

To je otázka, kterou řeší nejedna budoucí maminka. Vzhledem k tomu, že se o dulách přítomných u porodu mluví stále častěji (maminky tohle téma řeší nejen mezi sebou, ale i na nejrůznějších fórech nebo sociálních sítích) se není čemu divit, že řada z nich podléhá přesvědčení, že je dula na sále potřeba.

Zastávají názor, že když si dulu k porodu bere každá druhá, musí i je nutně při tomto výjimečném okamžiku někdo takový doprovázet, jinak pro sebe a své miminko neudělají to nejlepší. Je tomu ale skutečně tak?!

Rozhodnutí je samozřejmě pouze na vás. Duly rozdělují maminky do dvou táborů: některé jejich přítomnost u porodu odsuzují, jiné si skutečnost, že jim byla dula po boku, nemohou vynachválit a jsou jednoznačně pro.

Nikdo vás nutit nebude, každopádně pokud se rozhodnete, že chcete, aby byla dula s vámi, až přivedete své miminko na svět, měli byste ji kontaktovat ideálně v polovině těhotenství – budete mít dostatek času na to, abyste si tzv. sedli a naladili se na stejnou vlnu.

Mám si napsat porodní plán: Na co bych neměla zapomenout?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.