Jděte s dětmi ven i v zimě a užijte si venkovní radovánky

I zimní měsíce poskytují spoustu příležitostí, jak si s vašimi dětmi můžete užít volný čas. Ačkoliv zima bývá spjata hlavně se sněhem, který nabízí možnosti vyžití v podobě koulovačky, bobovačky či stavění sněhuláka, tak realita je taková, že zas tolik zasněžených dnů během zimy nebývá – většinou je venku pouze chladno. Toho jsme si moc dobře vědomi, a právě proto teď přicházíme s tipy na venkovní aktivity a hry pro děti od 2 do 6 let, když je chladno a není zrovna nachumeleno.

Stavění pevností 

Snad každé dítě rádo staví přístřešky ze všemožných přírodních materiálů. Výhodou této aktivity je to, že se dá provozovat během celého roku, tudíž i v zimě. Máte-li tedy kolem svého bydliště alespoň kousek přírody, tak ji využijte – ideální je samozřejmě les, avšak dostatek materiálu určitě najdete i v městském parku. Dokonce zima má tu výhodu, že během ní budete mít k dispozici ideální stavební materiál v podobě bezlistých větviček a větví. K zastřešení bunkru pak lze zas využít materiálu z neopadavých jehličnanů. 

Jděte si zabruslit 

Co se v mládí naučíš, ve staří jako když najdeš – v duchu tohoto hesla naučte vaše dítko bruslit. Během chladných dní k tomu budete mít perfektní příležitost! A to buď na některém z venkovních či vnitřních kluzišť, kterých jsou po celé republice stovky, případně na rybníce. Zde samozřejmě myslete i na bezpečnost a bruslit na rybník se vydávejte pouze tehdy, když je led dostatečně pevný.  

Zimní opékání 

Opékání pochoutek na ohni má možná většina z vás spojené hlavě s letními měsíci, ale to je škoda, neboť až v zimě teprve skutečně doceníte příjemné teplo, jež sálá z ohně. Pro maximální pohodlí si s sebou nezapomeňte vzít teplou přikrývku a velkou termosku s horkým nápojem. Takovéto zimní opékání se zaručeně stane nezapomenutelným zážitkem jak pro vaše dítko, tak i pro vás! 

Zábavná hra po malé detektivy 

Absence barev v přírodě a spousta opadaného přírodního materiálu jsou ideálními podmínkami pro zahrání si hry na detektiva. Jak si ji zahrát? Stačí si určit hledaný předmět (například žalud, těch je v lese během zimy dostatek, ale není je zas tak snadné objevit) či určit hledanou barvu, a ten kdo ji první najde, tak vyhrává (můžete si ještě před tím vytvořit soutěžní kartičku na zapisování bodů). Touto hrou zabavíte sebe i děti na hodně dlouhou dobu. 

Postavte krmítko pro ptáčky 

Tato aktivita je zároveň zábavná, podněcuje kreativitu a v neposlední řadě je i záslužná, neboť díky krmítkům budou mít ptáčci během zimy dostatek potravy. Je přitom pouze na vás, jestli si s sebou materiál na výrobu budky pro ptáčky přinesete z domova, nebo popustíte uzdu fantazii a pokusíte se krmítko vyrobit čistě z přírodních materiálů, jež si nasbíráte. 

Obyčejnou procházkou nikdy nic nezkazíte 

Na pěší turistice je skvělé, že v každém ročním období nabízí unikátní zážitek. Na zimních vycházkách je například úžasné to, že na vás ze všech stran neútočí brouci a komáři, a turistické trasy jsou navíc daleko liduprázdnější. Když se vaší ratolesti nebude chtít ven, lze vsadit na osvědčené tipy, jak motivovat dítě k procházce. Stačí, když mu s sebou vezmete míč nebo jeho oblíbenou hračku a hned půjde rádo. Stejně tak ho můžete namotivovat vymyšlením zábavné aktivity – např. vyzkoušejte po cestě tam za sebou zanechávat značky (např. fáborky) a cestu zpět jděte po jejich stopách. Nebo si určete cíl cesty, který bude pro dítě zajímavý (rybník a krmení kachen, cukrárna nebo se můžete těšit, jak si doma uděláte horký nápoj). 

Jak zabavit děti při toulkách přírodou? Vyzkoušejte některou z těchto méně známých her

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.