Mazlíček a miminko: jak skloubit život v jedné domácnosti?

Domácího mazlíčka má v dnešní době většina lidí. Pro spoustu z nás dokonce chlupatý přítel představuje plnohodnotného člena rodiny – dáváme mu stejné množství lásky, věnujeme se mu se stejnou pečlivostí, rádi mu děláme radost a jsme rádi, když s ním můžeme trávit čas. Mít chlupatého přítele je zkrátka naprosto v pořádku a dá se říci, že i přirozená věc.

První otazníky se nám začnou v hlavě rojit až ve chvíli, kdy má do rodiny přijít nový člen – malé miminko. Tehdy je logické, že se většina z nás začne ptát sebe sama, jestli je vůbec možné skloubit život malého novorozence a zvířecího mazlíčka v jedné domácnosti. Řešíte i vy podobné otázky? Hledáte na ně odpověď? V tom případě už nehledejte – nachází se totiž v následujících řádcích. Tak čtěte dál!

Je přirozené, že máte trochu strach

Co, kdy a jak ve v�chov? d?t� - Zden?k Mat?j?ekNahání vám příchozí změny strach? Obáváte se, jestli to zvládnete? Sužují vás vtíravé pocity, jestli se vůbec dá život mazlíčka a malého miminka spojit dohromady? Pak věřte, že je to naprosto v pořádku a má to tak většina lidí. Je to zkrátka něco nového a není se čemu divit, že z toho možná máte obavy.

Mazlíček se možná bude cítit ohrožený. A není se čemu divit, vždyť až do této chvíle (pokud už nemáte děti) byl středem vaší pozornosti on. Nemusel se s nikým dělit o vaši pozornost, měl vás jenom pro sebe.

A to se teď změní. Je zkrátka zvyklý na to, že se celý vesmír točí okolo něho a to se teď má změnit. Proto může malé miminko brát jako vetřelce, který jej připravil o vaši pozornost i lásku – což samozřejmě není pravda.

Jak na příchod nového člena zvyknout kočku?

Připravit na příchod malého miminka kočku může být trochu oříšek, o tom žádná. Kočky jsou totiž známé tím, že jsou daleko svéhlavější a zpravidla si dělají to, co se jim zamane bez ohledu na to, co si o tom myslíte. Nebo jestli s tím souhlasíte, to je většinou vůbec nezajímá. Ne nadarmo se říká, že v domácnosti, kde žije kočka, nevládne člověk, ale právě tento chlupatý mazlíček – a možná to tak je i u vás doma.

Nutno dodat, že kočky nemají změny příliš v lásce. Spíše vůbec, takže počítejte s tím, že na nově nastalou situaci bude váš chlupáček reagovat nepříjemně a dá vám najevo, že se jí to ani trochu nelíbí.

Máte-li strach, že kočka miminko poškrábe, musíte jí už s předstihem učit, že škrábat se prostě nesmí a tečka. Když vás kočka škrábne, přestaňte si jí všímat a odejděte jinam, čímž jí dáte najevo, že tohle se prostě nedělá.

Jak na příchod nového člena zvyknout psa?

Se psy to budete mít možná o něco jednodušší, což určitě každého majitele psího přítele potěší. Jasně, i pes asi nebude zpočátku zrovna nadšený, když se doma objeví někdo nový, komu budete věnovat většinu svého času, ale oproti kočkám jsou psi přeci jen o něco přizpůsobivější. Ani tak ale neponechávejte přípravu náhodě.

Nejlépe uděláte, když budete psa na novou situaci zvykat postupně. S předstihem jej seznamujte se zvukem dětského pláče, aby si na něho zvykl a věděl, že to není nic strašného, co by ho mohlo ohrozit. Jakmile miminko přinesete domů, nenechávejte první dni psa s dítětem o samotě a vždy buďte ve střehu, než si na sebe dvojice zvykne.

Čekáte druhé miminko? Na příchod sourozence musíte starší dítko připravit včas

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.