Změny nálad v těhotenství. Co je způsobuje a jak s nimi bojovat?

Nálada jako na houpačce je v průběhu těhotenství běžnou záležitostí. Důvodem jsou hormonální, fyzické a emocionální změny, které se uvnitř ženy odehrávají. A i když není možné se jim vyhnout, lze se s nimi šikovně vypořádat.

Příčiny výkyvů nálad během těhotenství

předporodní bylinný čaj
Vychutnejte si předporodní čaj – maliník a jahodník, který podporuje porod.

Hormonální výkyvy

Jedná se o nejčastější příčinu změn nálady. Když otěhotníte, hladina těhotenských hormonů progesteronu a estrogenu se začne zvyšovat. Tento stav obvykle vede k pocitům úzkosti, smutku, strachu a frustrace, které mohou v nejhorším případě vést až k depresi.

Únava a ranní nevolnosti

Během prvního a druhého trimestru jsou u žen běžné ranní nevolnosti a extrémní únava. Obě změny mohou být příčinou výkyvů nálad. Často jsou s těmito obtížemi spojené i úzkosti, náladovost a zapomnětlivost.

Nedostatek spánku

Kvůli rostoucímu břichu a dalším těhotenským změnám je stále těžší se pořádně a kvalitně vyspat. Nedostatečný spánek však může způsobit, že se budete cítit podrážděně a nervózně.

Zdravotní problémy

Za výkyvy nálad mohou stát také snížená funkce štítné žlázy, gestační diabetes a různé psychické potíže. Spojené bývají především s pocity deprese, strachu, podrážděností a únavou po celou dobu těhotenství.

Jak se vypořádat se změnami nálad během těhotenství?

Meditujte a cvičte jógu

Většina těhotných žen si prochází pocity úzkosti, deprese a smutku. Podle studie však mohou jógové a meditační praktiky tyto nepříjemné pocity razantně snížit.

čaj pro těhotné ženy
Bylinný čaj vhodný pro těhotné ženy.

Správně spěte

Častým viníkem špatné nálady je nedostatek spánku. Pokud se tento problém týká i vás, vytvořte si spánkovou rutinu, která vám bude vyhovovat. Večer se převlékněte do volného pyžama, ztlumte v ložnici světla a před usnutím nesledujte televizi ani se nevystavujte obrazovce počítače, telefonu či tabletu. Pro lepší oporu těla používejte těhotenský nebo klasický polštář. Zkuste si každý den dopřát 8 hodin spánku a v případě únavy se nebojte ani odpoledního zdřímnutí.

Zajděte si na těhotenskou masáž

Těhotenská masáž může uvolnit svaly, snížit bolest zad a napomoci správné funkci lymfatického a oběhového systému. Výsledkem bude lepší nálada a pocit příjemného klidu.

Hýčkejte se

Věnujte se činnostem, které vás baví a dělají vás šťastnou. Může se jednat o nákup zdravých potravin, vaření dobrého jídla, procházky s partnerem, sledování filmů nebo trávení příjemného času se svými blízkými. Všechno, díky čemu se budete cítit lépe, funguje.

Promluvte si s partnerem

Někdy vám pouhý rozhovor s partnerem o svých pocitech pomůže k uklidnění a uvolnění. Řekněte partnerovi vše, co vás tíží a neduste obavy v sobě.

Uvědomte si, které aspekty souvisí s těhotenstvím

Během náročných 9 měsíců se můžete setkat s obavami z průběhu těhotenství i samotného porodu. Některé strachy jsou oprávněné, jiné mohou pramenit z nedostatku znalostí. Poraďte se proto se svým lékařem a vyjasněte si s ním veškeré pochybnosti, které vás trápí. Zeptejte se na pohyb, stravu, zdravotní testy i celkovou prenatální péči, abyste byla v obraze a zbytečně se netrápila.

Zůstaňte zdravá

Každou těhotnou ženu mohou stresovat i její probíhající onemocnění, jako je například těhotenská cukrovka, porucha funkce štítné žlázy nebo anémie. Ideální je, pokud svůj zdravotní stav nebudete zanedbávat, ale zároveň se s ním nebudete až přespříliš zaobírat. Raději se zaměřte na zdravou životosprávu a užívejte potřebné léky podle doporučení svého lékaře.

Výkyvy nálad jsou zcela v pořádku

Věřte, že změny nálad jsou po celou dobu těhotenství naprosto v pořádku. Nebojujte s nimi, ale ani jim zcela nepodléhejte. Přijměte své pocity, ať už jsou jakékoliv, a starejte se o své fyzické i duševní zdraví. Uvědomte si, že když víte, jak své nálady zvládnout, můžete tím výrazně snížit svůj stres.

Jak připravit tělo na porod? Lněné semínko, čaj nebo sex?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Klára Čulíková

Klára Čulíková

Už od základní školy jsem se chtěla věnovat chemii a dělat v laboratoři. Vystudovala jsem střední chemickou školu, a poté nastoupila na vysokou a získala práci na UK jako laborant. Mým cílem je dostat se do histologické nebo patologické laboratoře. Nyní si však užívám už druhým rokem mateřství a zabývám se zdravým životním stylem.