Přebalování: jak zamezit opruzeninám, které mohou znepříjemnit život miminka?

Přebalování je každodenní součástí života s miminkem. Novorozenec vylučuje přibližně dvacetkrát za den, roční dítě průměrně sedmkrát. Za první rok jeho života vyměníme přibližně 2 000 až 3 000 plen.

Na oblast zadečku, která je téměř nepřetržitě uzavřena v neprodyšném prostředí plenek, působí teplo, vlhká zapářka, amoniak z moči, enzymy ze stolice, baktérie rozkládající moč a stolici, případně druhotná infekce. To vše narušuje celistvost vrchní vrstvy pokožky, a tím i bariérovou ochrannou funkci kůže.

dada_plenky pro miminkaAť používáte jednorázové pleny, nebo látkové, postup přebalování se příliš neliší. Vždy je důležité dbát především na pečlivé očištění miminka a správné zapnutí plenky. Jen tak zamezíte vzniku opruzenin, které mohou znepříjemnit život vašeho miminka.

Kdy a jak často přebalovat

Miminko je potřeba přebalovat pokaždé, když je plenka znečištěna. To většinou poznáte podle chování děťátka, které se ve vlhké plence cítí nepohodlně. Pravidelně přebalujte vždy po probuzení, po jídle a před spaním. Čerstvě narozená miminka mají velmi citlivou pokožku, proto je u nich přebalování častější. U novorozenců se proto doporučuje přebalovat alespoň 10× denně.

Jak správně přebalovat

gel na opruzeniny přebalování
Zkuste čistící gel při přebalování – šetrný pro citlivou pokožku miminek.

Jako místo pro přebalování můžete využít přebalovací pult či přebalovací podložku, která je snadno přenositelná a můžete tak přebalovat na různých místech (posteli, komodě apod.). Před samotným přebalováním je důležité si připravit všechny potřebné věci. Mezi ty patří čistá plenka, žínka s teplou vodou či vlhčené ubrouskyručník a krém proti opruzeninám. Děťátko totiž za žádných okolností nesmíte nechat bez dozoru. Schopnost převalit se může u miminka projevit v jedné vteřině nepozornosti.

Přebalování miminka krok za krokem

  1. Miminku odepněte špinavou plenku a chyťte ho za kotníky. Vrchní polovinou plenky miminko očistěte a plenku založte pod zadeček děťátka.
  2. Pečlivě očistěte všechny kožní záhyby žínkou či vlhčenými ubrousky. V případě většího znečištění je lepší miminko umýt pod tekoucí vodou.
  3. Při čištění vždy postupujte zepředu dozadu. Jak u holčiček, tak i u chlapečků je potřeba věnovat velkou pozornost oblasti genitálií a pečlivě ji zbavit všech nečistot.
  4. Opět vezměte miminko za kotníky, lehce nadzvedněte, vytáhněte špinavou plenku a vložte pod miminko čistou již rozbalenou plenku. Horní okraj by měl být zhruba v úrovni pasu děťátka.
  5. Osušte pokožku a natřete ji krémem, popřípadě mastí proti opruzeninám.
  6. Přední část pleny překlopte na bříško miminka a po stranách zafixujte. U chlapečků dejte pozor, aby při zapínání plenky směřoval penis dolů.
  7. Zkontrolujte, že plenka nevybočuje do stran a boční okraje směřují směrem ven. Plenka nesmí přesahovat záhyby v tříslech, aby nebránila ve volném pohybu miminka.

Co to jsou opruzeniny a jak jim předcházet?

Opruzeniny mají podobu zarudlé pokožky, která je na dotek citlivá a bolestivá. Nejčastěji se objevují v oblasti zadečku a genitálií, ale mohou se objevit i v dalších záhybech na různých částech těla (krčku, pažích, stehnech).

Příčinou bývá zapaření způsobené nedostatečným přebalováním či špatným čištěním, popřípadě mohou být na vině nevhodně zvolené plenky či kosmetické přípravky. Proto je dobré se vyhýbat přípravkům, které obsahují alkohol nebo jsou jakkoli parfemované. Výskyt opruzenin také snížíte tím, že necháte miminko občas bez plenek, aby mohla dětská pokožka volně dýchat.

Rostou zoubky: kdy, jak to poznám a co na bolest?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Klára Čulíková

Klára Čulíková

Už od základní školy jsem se chtěla věnovat chemii a dělat v laboratoři. Vystudovala jsem střední chemickou školu, a poté nastoupila na vysokou a získala práci na UK jako laborant. Mým cílem je dostat se do histologické nebo patologické laboratoře. Nyní si však užívám už druhým rokem mateřství a zabývám se zdravým životním stylem.