Postoje k rodičovství aneb jaký budu rodič?

Možná už v dospívání, když vztah mezi vámi a rodiči byl napjatý jako struna, protože vás nechápali a měli jste odlišné názory, jste si říkali, že vy taková nebudete. Jenže, vaše milovaná ratolest neustále fňuká, zlobí a vyvádí, vám to už leze na nervy, a tak v emočně vypjaté situaci vybuchnete a zachováte se úplně stejně jako vaši rodiče. Uvědomujete si, že někdy nebo dokonce často se chováte jako oni? Chcete své chování změnit, ale nevíte jak?

Vývoj rodičovských postojů

Postoje, které máte k rodičovství, jak by si někdo mohl myslet, nevznikají až v těhotenství. Postoj k rodičovství se vyvíjí již dlouho, a to už v rodině, ve které jste vyrůstali, když jste byli malí. Zde jste se poprvé setkali s výchovným stylem a nevědomky si osvojili určitou zkušenost. Zpětným nahlédnutím do dětství tak můžete spatřit, jak asi budete vychovávat vlastní děti.

Postoje jsou dány kulturním zázemím, rodinou, zkušenostmi. Projevují se daným a trvalým chováním a myšlením.

Už Sigmund Freud, psychoanalytik, poukázal na fakt, že dítě přijímá výchovné působení rodičů již od narození, aniž by jim rozumělo a chápalo je. Je potvrzeno, že co zanecháte v dítěti do jeho 3 let, to v něm bude hluboko zakořeněno. Bude jej to provázet jeho celým životem a pravděpodobně to přenese i na následující generaci. Z toho vyplývá, že určité rodičovské dispozice máme osvojené před samotným těhotenstvím.

Kde začíná formování vztahu rodiče k dítěti?

U matky se rodičovské postoje dále vyvíjí během těhotenství. V tomto období začíná vytváření vztahu mezi matkou a plodem. Pro zdravý vztah a rozvoj je důležitá psychická pohoda a co nejméně stresu v těhotenství. V této době se můžete plně věnovat činnostem, které vás baví a naplňují pocitem štěstí. Vhodné je setkávání s přáteli, čtení knih, procházky nebo cvičení pro těhotné či plavání.

Po narození dítě přichází do kontaktu s tatínkem, případně s dalšími osobami, které mají své individuální rodičovské postoje, zkušenosti a názory. Otec i matka jsou rodiči dítěte. Oba mají právo vychovávat své dítě dle svého nejlepšího vědomí. Ale jelikož každý rodič má svůj vlastní postoj a názor na výchovu, může vzniknout konflikt. V tom případě je nutná domluva obou partnerů.

Jak své chování změnit?

Lze předpokládat, že v některých situacích, především v těch emočně napjatých, sklouznete do přejatých vzorců chování a někdy si to ani nemusíte uvědomovat. Když to ale včas rozpoznáte a takhle to nechcete, dobrá zpráva je, že můžete své chování změnit. Jedná se ale o dlouhodobý a náročný proces. Ale jde to. Jak se odtrhnout od osvojených výchovných stereotypů a vychovávat dítě s respektem a úctou, k zodpovědnosti nebo jak komunikovat, aby to mělo pozitivní vliv, se dočtete v knize: Respektovat a být respektován. Nejedná se o rychlý návod, jak vychovávat vaši ratolest lépe, ale o změnu přístupu k rodičovství.

Jsme jenom lidé a chybovat je lidské. Nikdo vám nedá zaručený recept na výchovu. Vy jste rodič, vy znáte své dítě a tak víte, jak nejlépe ho vychovávat. A hlavně, nezapomeňte se pochválit za skvěle zvládnutou situaci při řešení nějakého problému s vaším malým nezbedou. A když se vám něco nepovede, tak se poučte z chyby a příště to zkuste trochu jinak.

„Co bylo během vývoje s láskou vloženo, to má velkou naději, že bude i s láskou předáno další generaci“

Zdeněk Matějček – Co, kdy a jak ve výchově dětí

Zasoutěžte si s námi

Připravili jsme pro vás soutěž o dvě knihy: Respektovat a být respektován a Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly. Stačí odpovědět na naše jednoduché soutěžní otázky níže a mít štěstí při závěrečném losování. Soutěž probíhá do neděle 19.5.2019. V pondělí 20.5.2019 budou vylosováni dva šťastní výherci.

Soutěž byla ukončena, děkujeme za váš zájem.

Vylosovali jsme výherce, kterým gratulujeme!

helena.tajcova@… vyhrává Respektovat a být respektován

tichyzbynek@… vyhrává Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly


Soutěž byla zařazena do největšího českého katalogu soutěží o ceny České-soutěže.cz.
Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR – Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Hračky kam se podíváte: jak naučit děti uklízet už od malička?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.