Nosíme děti: 3 rady jak přežít léto

Nošení dětí v šátku nebo ergonomickém nosítku je stále populárnější. Určitě na tom má zásluhu i větší dostupnost nosící výbavy a také větší informovanost. Největší plus ale spočívá v praktické stránce nošení. Která z maminek nezažila situaci, kdy se snažila vynést nebo vystrkat kočárek po schodech, jezdících schodech, nebo si musela nechat ujet autobus, který byl tak plný, že se do něj s kočárkem nevešla. S miminkem na hrudi nemusíte hledat bezbariérový vstup na úřad (který bývá mnohdy velmi důmyslně skrytý) ani řešit například zákaz vstupu s kočárkem do obchodu.

I když letošní léto je teplotně spíše podprůměrné, přece jen v posledních dnech vyskakuje teplota až nepříjemně vysoko. Pokud máte nekočárkové dítko, nebo chcete vyrazit do míst, kam se kočárek nedostane, bude vás hřát kromě mateřské lásky další tělíčko navíc. Jak si i takovou situaci užít a ve zdraví přežít vám poradíme níže.

1. Zvolte lehké oblečení z funkčních materiálů

Možná by vás napadlo, že děťátku bude lépe jen v plínce. Nezapomeňte ale, že pot dokáže i chladit a pokud se nemá kam vsáknout, bude ochlazovat miminko, které by mohlo snadno ofouknout. Vsaďte raději na funkční oblečení ze savých materiálů. Ideální na léto je bambus, který ochladí a zároveň odvádí vlhkost až 4x více než bavlna. Chybu neuděláte lehkou bambusovou čepičkou s malým kšiltem. Dalším pomocníkem do tropických veder je merino, i když jde o vlnu, používá se i k výrobě letního oblečení. Stejně jako bambus odvádí vlhkost a brání přehřívání.


 2. Nezapomeňte na látkové pleny

Pokud nosíte trika s výstřihem, nebo kojící tílka, miminko má většinou položenou hlavičku na vaší holé kůži. V létě se ovšem snadno zpotíte a dotyk kůže na kůži může být dost nepříjemný a pot by mohl miminku způsobit vyrážku. Jestliže se v létě nechcete výstřihu vzdát, vložte pod obličej miminka látkovou plenu. Vsákne vlhkost a zabrání případnému podráždění.

3. Sluneční ochrana

Malá miminka do půl roku by se neměla natírat opalovacím krémem, pokud to není vysloveně nutné. Jenže co s nožičkama, které čouhají z nosítka? Někdy stačí lehoučké bambusové nebo merino návleky na nožky. Vypadají jako ustřižené nohavice a zabrání sluníčku poškodit citlivou dětskou kůži. Na ochranu hlavičky je nezbytná lehká čepička. Ideální je, pokud si maminka nasadí klobouk s velkou krempou, který poskytne stín i balíčku na hrudi. Někdo může dát přednost slunečníku, v tom případě ale „přijdete“ o jednu volnou ruku.
Pokud opravdu není zbytí, miminko namažte opalovacím krémem určeným pro nejmenší děti. Je dobré vybírat krémy minerální, které vytvoří ochranou bílou bariéru a ještě lépe krémy s netoxickým složením.

Bonusová rada

Nezapomeňte dělat častější větrací přestávky. Rozložte si deku ve stínu na trávě a provětrejte se. Důležitý je pitný režim váš i dětí, nacvičte si třeba i kojení v šátku. Nošení má spoustu výhod a byla by škoda se o něj v létě připravit.

Jak si užít Stockholm s dětmi

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Jana Frantíková

Jana Frantíková

Jsem máma dvou kluků, kteří, ač mají stejné rodiče, jsou každý úplně jiný a neustále mě překvapují. Jsem učitelka na základní škole, kde se snažím předávat dál lásku k jazykům. Táhne mě to k alternativnímu vzdělávání a sama se neustále vzdělávám. Ráda cestuji po krásách Česka i do zahraničí, čtu a peču.