Jak naučit malé děti samostatnosti?

Maminky, malé doporučení pro začátek: než začnete praktikovat všechny níže uvedené tipy, naučte se trpělivosti, dýchání, či meditace, zkrátka být v klidu. Všechny tyto situace totiž bezpochyby budou lehce stresové, vypjaté a náročné. Ale stojí to za to.

Nechte je sami jíst

Dětská zubní pasta BIO

Nechte děti jíst samotné – rukama, lžičkou, jak je jim libo. Sice to znamená, že po každém jídle to u vás bude vypadat jako po výbuchu, ale stojí to za to. Dítě, které budete neustále sami krmit nebude ve školce umět samo jíst. To znamená, mimo jiné, že ho do školky ani nemusí vzít. Další věcí, která hrozí, je to, že dítě se bude cítit v kolektivu dětí špatně. „Proč ostatní děti umí jíst a já ne?“ Některé děti (nebo i dospělí) by si vaše dítko dokonce mohli dobírat: „Podívej se na něj, tak velký kluk a ještě sám nepapá.“

Sebevědomí dítěte tak může být narušeno již v tak útlém věku. Kdy je ten správný čas nechat dítě jíst samotné? V podstatě jakmile se naučí sedět. Sedící miminko snadno uložíte do židličky, ze které se mu bude dobře jíst.

Brzy učit na nočník

tréninkové kalhotky na nočník
Kapsová plena

Na nočník můžete dítě začít učit stejně jako jezení – tedy od chvíle, kdy samo sedí. Nečekejte ze začátku žádné zázraky, v prvních měsících půjde o tom, aby si dítě na nočník zvyklo. Aby vědělo, jak se na něm sedí, jak se u toto cítí. Když se do něj vyčůrá nebo vykálí, pochvalte ho, začněte zpívat, tleskat, pusinkovat. Jednoduše věci, které dítě vnímá jako pozitivní. Samozřejmě se ani tady nevyvarujete četným nehodám.

Nechte je uklízet, dělat nepořádek

Než se dítě naučí uklízet, musí se nejdříve naučit dělat nepořádek. To zvládnou sami, to je učit nemusíte. Ale jak je naučit uklízet? V období, kdy si dítě sedá, připravte pro něj hru. Nachystejte koš/krabici/box na hračky a všechny vytažené hračky do něj házejte. Propojíte užitečné se zábavným, dítě to bude bavit a kromě uklízení si procvičí i uchopování, házení, míření.

Nechte je samotné lézt po schodech

Spousta rodičů dělá jednu zásadní chybu – bojí se o své děti tak moc, že jim nedovolí samotným zkoušet nové věci. Například lezení do schodů – samozřejmě musíte být neustále u dítěte a držet u něj ruce, kdyby náhodou padalo. Ale jinak ho nechte vylézt samotné. Získá tím lepší balanc, procvičí svaly a bude překonávat samo překážky. Dítě chce samo objevovat svět a nestačí mu, když mu o něm rodiče jen vyprávějí. Nechte své děti dělat i méně bezpečné věci – samozřejmě VŽDY s dozorem! I pády děti hodně naučí.

Pořizovat nebo nepořizovat dětem domácího mazlíčka?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Redakce BM

Redakce BM

Redakci BezvaMaminka.cz tvoří maminky, pedagožky a psycholožky, které svou roli milují, a proto chtějí své zkušenosti předávat dál, aby bylo na světě více Bezva Maminek.