Jak vést děti ke sportu? Užitečné rady plus soutěž o Atlas sportu

Sportovat a být aktivní je potřeba v každém věku – přiměřeně, podle svých možností, schopností a dovedností. Dnešní doba nabízí celou řadu sportů, kterým se lze věnovat jako dítě, dospělý i jako senior. Stačí si jen vybrat.

Dítě v předškolním a mladším školním věku je nerozhodné, přelétavé a především chce objevovat a zkoušet nové. A právě proto by aktivity dítěte měly být všestranné a různorodé. V mladším školním věku by rodiče neměli vyžadovat ten nejlepší výkon od dítěte, ale zaměřit by se měli na jeho potěšení ze sportu. V této době se totiž teprve hledá talent dítěte, proto pravděpodobně nevydrží hned u prvního sportu (zájmového kroužku), který si vybere. I když mohou být samozřejmě výjimky. Nechte dítě, ať si vyzkouší různé sporty a aktivity a vybere si samo, co ho baví. Jeden rok to bude třeba jóga, druhý rok atletika. Důležitá je správná motivace, povzbuzení i pochvala a hlavně jít  příkladem.

Sportuje celá rodina

Je prokázáno, že děti přebírají vzory chování od svých rodičů. Když uvidí, jak sportujete a nenuceně je zapojíte do této činnosti, budete se jí pravidelně společně věnovat, pravděpodobně budou i ony aktivní v dospělosti. Tvořte zážitky a vzpomínky společně. Zvolte vhodnou společnou aktivitu pro celou rodinu a udělejte si rituál. Vhodnými sporty jsou: jízda na kole, turistika, plavání, lyžování a s většími dětmi např. badminton.

Důležitá je role učitele

Bezesporu lze tvrdit, že děti si oblíbí sportovní aktivitu na základě osobnosti a dovedností učitele/vedoucího kroužku/lektora. Učitelský um, smysl pro spravedlivost, důslednost, empatie, hravost, vnímavost, umění přirozeně motivovat a komunikovat. Jestliže jednání a chování učitele je v přístupu k dětem rovnocenné, děti to osloví, jelikož se budou cítit jako partneři a kroužek budou tak rády navštěvovat.

Vhodné sporty pro děti

Předškolní děti a školní děti mají celou škálu možností, kde se mohou věnovat sportovním aktivitám. Školky, školy, školní družiny, volnočasové kluby a organizace nabízejí různé druhy sportů. Výběr je opravdu rozmanitý, proto si v dnešní době vybere opravdu každý. Alespoň na jeden sportovní kroužek by rodiče měli přihlásit své dítě, jelikož to je příznivé pro jeho rozvoj, a to nejen fyzický, ale také psychický a sociální. Vhodné je doplnit kroužek i o jinou zájmovou činnost – výtvarnou, hudební apod. Postupem času se projeví talent dítěte, kterému se může věnovat více.

Zasoutěžte si s námi

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský jsme pro vás připravili soutěž. 8 výherců získá krásnou knihu: Atlas sportu – najdete v ní inspiraci, různé druhy sportů, jejich pravidla, slavné osobnosti a další zajímavosti. Soutěž probíhá na Instagramu BezvaMaminka.cz. Stačí se jen zapojit a mít štěstí při závěrečném losování. Soutěž probíhá do středy 7.8.2019 (včetně). Následně bude vylosováno osm šťastných výherců.

Soutěž byla ukončena, děkujeme za váš zájem.

Na Instagramu BezvaMaminka.cz jsme vylosovali výherce, kteří získali knihu: Atlas sportu 

Děkujeme za spolupráci knihkupectví Knihy Dobrovský.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Tereza Dvořáková

Tereza Dvořáková

Už od studií mě to táhlo k výchově a vzdělávání. Díky tomu jsem vystudovala pedagogickou fakultu a získané znalosti následně využila jako pedagog na ZŠ. Protože mám ráda výzvy a chtěla jsem se naučit něco nového, změnila jsem profesi úplně a mohla jsem konečně propojit vše, co mě baví - výchova a vzdělávání v souvislosti s online marketingem, copywritingem (www.psanimebavi.cz) a grafikou. Své práci se mohu věnovat i na rodičovské dovolené a vše hezky funguje.